Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Jale İnan Kimdir?

Jale İnan kimdir? Hayatı, başarıları, önemi hakkında, Jale İnan için hazırlayacağınız sunumlarda kullanabileceğiniz bilgileri içerikte bulabilirsiniz.

Jale İnan Kimdir?

Jale İnan Kimdir? Hayatı – Önemi – Başarıları

Jale İnan Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Ülkemiz arkeolojisinde eğitim, araştırma, kazı, yayın, müze kurma, restorasyon projeleri, eski eser kaçakçılığı ile mücadele alanlarında verdiği unutulmaz hizmetlerle tanınmaktadır.

1914 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası, müzeci ve arkeolog Aziz Ogan, annesi Mesture Hanım, eşi zamanın önde gelen bilim insanlarından Mustafa İnan’dır.

Lise öğrenimini Erenköy Kız Lisesi’nde; üniversite eğitimini Berlin ve Münih üniversitelerinde tamamlamıştır. Klasik arkeoloji bilim dalında lisans ve doktora eğitimi görmüştür. Tezini yazıp doktorasını tamamlayarak Türkiye’ye dönmüştür.

Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Kürsüsü’nde Prof. Dr. Clemens Emn Bosch’un asistanı olarak atanmıştır. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün kurulması çalışmalarına katıldı ve bu kürsünün ilk asistanı olup Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in asistanlığını yapmaya başlamıştır.

Antalya arkeolojisine Arif Müfid Mansel ile birlikte büyük emekleri geçmiştir. 1946’da başlayan Perge ve Side kazılarında A. Müfid Mansel ile birlikte katılmış, onun ölümünden sonra kazı çalışmalarını başarılı bir ekip organizasyonu ile sürdürmüştür.

1981-1990 yıllarında Side’de Apollon Tapınağı’nda yürüttüğü onarım çalışmaları ile de Türkiye arkeolojisine önemli bir restorasyon uygulaması kazandırmıştır.

Perge’den ABD’ye kaçırılan Herakles heykelini üst bölümünün Antalya’ya ait olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuş, geri alınma sürecinin hukuki zeminini oluşturmuştur.

1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin şeref üyesi olmuştur.

Son yıllarını parkinson hastalığı ile mücadele ederek geçiren, yurt içinde ve dışında Türk arkeolojisinin “Saygı Hanımefendisi” olarak tanınmış değerli bir bilim kadınımız Jale İnan, 2001 yılında vefat etmiştir.

Yararlanılan Kaynaklar:

*** Jale İnan Kimdir? içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
unlike
26
clap
20
love
12
sad
10
angry
7
happy
6
confused

23 Yorum

Yorum Yap