Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş kimdir? Hayatı, başarıları, önemi hakkında, Vecihi Hürkuş için hazırlayacağınız sunumlarda kullanabileceğiniz bilgileri içerikte bulabilirsiniz.

Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş Kimdir? Hayatı – Önemi – Başarıları

Vecihi Hürkuş 6 Ocak 1896 yılında İstanbul’da doğmuştur. 16 Temmuz 1969 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde vefat etmiştir. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir. Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

Babası Gümrük Müfettişi Ali Feham Bey, annesi Zeliha Niyir Hanım‘dır.  Üç yaşındayken babası vefat etmiştir.

Vecihi Hürkuş 1. Dünya savaşına katılmıştır. Savaş esnasında yaralanınca İstanbul’a dönmüştür. Burada Teyyare Mektebi’ni bitirip pilot olarak mezun olmuştur. Savaşta başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirmiştir. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir.

Savaşta Ruslara esir düşmüştür. Buradan Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmında bulunan Nargin Adası’ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başarmıştır. Yurda dönüp 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev almıştır.

Bu bölükte görevli iken bir av uçağı tasarımı yapmıştır. Savaştaki büyük hizmetlerinden dolayı kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez takdirname verilmiştir. Üç takdirname verilen tek kişidir.

Savaştan sonra İzmir’de yeni pilotları eğitmeye başlamıştır. Bu sırada Edirne’ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilmiştir. Hizmeti karşılığı uçağa “VECİHİ” adı verilmiştir.

İzmir Seydiköy Hava Mektebi’nde -bugünkü Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı- uçak yapımı projesine devam etmiştir. 1923’te ganimet olarak Yunanlardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal etmiştir. 28 Ocak 1925’te “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurmuştur. Bu uçuş izinsiz olduğu için ceza almıştır.

Daha sonra askeri havacılıktan ayrılarak uçak tasarımı ve yapımı çalışmalarına devam etmiştir. Bundan sonra Türk havacılık tarihine geçecek bir çok çalışmalara ve başarılara imza atmıştır.

1954 yılında ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı kurmuş. Fakat kazalar, kaçırılmalar ve sabotajlar gibi sebeplerle şirket uçuştan men edilmiştir.

Hayallerini gerçekleştirirken çok büyük sıkıntılar çeken Vecihi Hürkuş 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde hayata gözlerini yummuştur.

Yararlanılan Kaynaklar:

*** Vecihi Hürkuş içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
2
love
1
confused
1
sad
1
angry
0
happy
0
unlike

Yorum Yap