Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Safiye Ali Kimdir?

Safiye Ali kimdir? Hayatı, başarıları, önemi hakkında, Safiye Ali için hazırlayacağınız sunumlarda kullanabileceğiniz bilgileri içerikte bulabilirsiniz.

Safiye Ali Kimdir?

Safiye Ali Kimdir? Hayatı – Önemi – Başarıları

Safiye Ali, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tıp doktorudur. Ayrıca tıp eğitimi veren ilk kadınıdır. Anne çocuk sağlığı konusunda çalışmalar yapmıştır. Mesleki çalışmalarının yanı sıra Türk kadınının seçilme hakkı için mücadele etmiştir.

1891 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit’in yaverlerinden Ali Kırat Paşa, annesi Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım’dır. Dört kız kardeşin en küçüğüdür.

Balkan Savaşları döneminde cepheden getirilen yaralıları görerek doktor olmaya karar vermiştir. Dönemin şartlarında kadınların tıp okuyamayacağı düşüncesi hakim olduğu için eğitiminde zorlanmıştır.

Istanbul’da Amerikan Kız Koleji’nde öğrenim görmüştür. Dönemin Maarif Nazırı (Milli Eğitim Bakanı) Ahmet Şükrü Bey’in yardımıyla Almanya’ya giderek Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmüştür. 1921 yılında “bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması’ hakkındaki tezi ile diplomasını almıştır.

Haziran 1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini aldı ve eşi ile birlikte Cağaloğlu’nda muayenehane açtı. Burada tanınmadığı ve kadın doktora olan ön yargılar sebebiyle pek iş yapamamıştır. Safiye Ali buna aldırmayarak anne-çocuk sağlığı konusunda çalışmalar yapmıştır. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçmiştir.

Sağlık hizmetleri sunan Süt Damlası Bakım Evi’ni yönetmiştir. Hasta ve zayıf çocukların tedavi edilmeleri amacıyla Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenesini kurmuştur.

Hayatının son zamanlarını kanser hastalığı ile mücadele ederek geçiren Safiye Ali 5 Temmuz 1952 yılında vefat etmiştir.

Yararlanılan Kaynaklar:

*** Safiye Ali Kimdir? içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap