Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İnsanların Gönlünü Fethetmek – Kompozisyon

“İnsanların gönlünü fethetmek için en kestirme yol sevgi yoludur” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

İnsanların Gönlünü Fethetmek - Kompozisyon

İnsanların Gönlünü Fethetmek – Kompozisyon

Doğada bulunan en mucizevi varlık insandır. Doğduğunda anne ve babasına muhtaç olan insan, zaman içerisinde her bakımdan yetişir ve gelişir. Bir yandan vücudu büyüyen ve gelişen insanın duyguları ve hisleri de zaman içerisinde olgunlaşır. İnsanın doğduğundan itibaren hissettiği en mükemmel duygu ise sevgidir. Sevgi, insanın önce onu dünyaya getiren annesinden ve babasından aldığı yüce bir histir.

Ailesine koşulsuz bir sevgi bağı ile bağlanan insan, zaman içerisinde çevresindeki insanlara da aynı duygularla bağlanabilir. Sevgi, bir insanın gönlünü kazanmak için izlenebilecek en kısa yoldur. Sevgi öyle yüce bir histir ki; insanın kalbini kazanmak için ona vereceğiniz pek çok maddi değerle dahi ölçülemez.

Sevgiye muhtaç bir çocuğun başını okşamak, o çocuğa verilebilecek en büyük hazinedir. Bir arkadaşımıza sevgimizi göstermek ve onu ne kadar sevdiğimizi hissettirmek, ona verebileceğimiz maddi varlıkların hepsinden daha değerlidir.

Yaşlanmış ve sevgiye, ilgiye daha çok ihtiyacı olan çevremizdeki insanların elinden tutmak, onlara değerli olduklarını hissettirmek, onların kalbini kazanmak için belki de tek geçerli yoldur. Bir çocuk veya bir yaşlı için paranın pek de bir kıymeti yoktur. Ama her çocuk sevildiğini hisseder. Üç dört yaşlarındaki kardeşimize kağıt para verdiğimizde yırtacak, madeni para verdiğimizde ise yutmaya çalışacaktır. Kardeşimizin başını okşayıp yüzünü sevdiğimizde ise bize gülen gözlerle bakacaktır.

*** “İnsanların gönlünü fethetmek için en kestirme yol sevgi yoludur” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
love
5
clap
3
angry
2
unlike
0
happy
0
confused
0
sad

4 Yorum

Yorum Yap