Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Dürüst Bir İnsan Olmanın Faydaları – Kompozisyon

Dürüst bir insan olmanın faydaları hakkında yazılmış kompozisyon örneği.

Dürüst Bir İnsan Olmanın Faydaları - Kompozisyon

Dürüst Bir İnsan Olmanın Faydaları – Kompozisyon

Çocukluk çağlarında çok çabuk büyümek ister insan, yıllar geçtikçe de daha fazla yaşının ilerlemesini istemez. Sonra bir de bakar ki koca bir ömür geride kalmış. Çok uzun gibi gelen ömür, hızla bitivermiş. Hayat yolculuğu insana başlarda çok uzun gibi gelse de aslında ne kadar kısa olduğu zamanla anlaşılır. Bu kısa yolculukta önemli olan dürüstçe yaşamaktır.

Dürüstlük, yaşarken insanın karakterini yücelten en önemli şeydir. Dürüst insanlar yaşamları boyuncu saygı ve sevgi görürler. Toplum, dürüst insanların peşinden gider, dürüst insanları takdir eder. Dürüst insanlar girdikleri ortamda saygıyla karşılanır ve sevgiyle uğurlanır. Dürüstlük yaşarken en geçerli akçedir; yani dürüstlük her zaman ve her yerde geçerli bir değerdir.

Dürüst insanlar hayatlarının her döneminde yalnız kalmazlar. Doğru ve dürüst insan kendisine arkadaş ve dost bulmakta zorluk çekmez. Dürüst olmayan insanlar ise mutlaka yalnız kalırlar. Kimse yalanlarla ve yalancılarla birlikte yaşamak ya da dost olmak istemez. Dürüstlük toplumda en çok beğenilen özelliklerin başında gelmektedir.

Dürüstlük, kısa hayat yolculuğunda insanın elde edebileceği en kıymetli ahlaki gerekliliktir. İnsanın hayat yolculuğu son bulduğunda da dürüstlük çocuklarına miras olarak kalır. Dürüst insanlar saygı ve sevgi ile hatırlanır. Çocuklarına ve torunlarına, babalarının yahut dedelerinin ne kadar dürüst bir insan olduğu anlatılır. Dürüst bir insan olmanın faydaları düşünüldüğünde dürüst olmayan insanların hayatlarını ne kadar boş geçirdiği görülecektir.

*** Dürüst bir insan olmanın faydaları hakkında yazılmış kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
86
clap
25
love
20
angry
14
unlike
7
confused
6
sad
5
happy

54 Yorum

Yorum Yap