Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İnsanın Dünyaya Gelme Nedeni – Kompozisyon

“İnsanlar; düşünmek, sevmek ve inanmak için dünyaya gelmiştir.” (J.J.Rousseau) özdeyişini açıklayan kompozisyon örneği.

İnsanın Dünyaya Gelme Nedeni - Kompozisyon

İnsanın Dünyaya Gelme Nedeni – Kompozisyon

İnsan, “özel” bir varlık olarak yaratılmıştır. Diğer varlıklara verilmeyen birçok özellik insana verilmiştir. Bu özelliklerin başında; düşünmek, sevmek ve inanmak gelir.

“İnsanlar; düşünmek, sevmek ve inanmak için dünyaya gelmiştir.” (J.J.Rousseau) özdeyişi de bu duruma dikkat çeken önemli bir sözdür.

Düşünmek; yalnızca insanoğluna has bir özelliktir. Bugününü, yarınını düşünen insan; nereden gelip nereye gittiğini de sorgulamaktadır. Bunları sorgulamak, geleceğini ve geçmişini düşünmek, diğer canlılarda olmayan özelliklerdir.

Sevmek; adeta insanın hayat gayesidir. Sevmeyen ve sevilmeyen bir insan için hayat anlamını yitirmiş demektir. Hisleriyle var olan insanoğlu, sevmediği zaman boşluğa düşer. En başta kendisini sevmesi gereken insan; ailesini, arkadaşlarını, çevresindeki insanları ve sonrasında dünyadaki herkesi ve her şeyi sevmelidir. Çünkü gerçekten “insan” olmak bunu gerektirir. İnsan ancak sevdiği ve sevildiği zaman mutlu olur.

İnanmak, Allah tarafından biz insanlara verilmiş en güzel hislerden biridir. İnsan doğduğu günden itibaren bilerek yahut bilmeyerek inanır. Bebekliğinde, ağladığında karnının doyurulacağına inanır. Büyüdüğünde, bir yerden zıpladığında babasının kendisini tutacağına inanır. Dua ettiğinde dualarının kabul olacağına inanır insan.

İnsanoğlu düşünür, sever ve inanır. Çünkü insanoğlu bunun için yaratılmıştır.

*** “İnsanlar; düşünmek, sevmek ve inanmak için dünyaya gelmiştir.” (J.J.Rousseau) özdeyişini açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
clap
7
love
3
angry
1
confused
1
unlike
0
happy
0
sad

7 Yorum

Yorum Yap