Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri – Kompozisyon


Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri konulu bir kompozisyon örneğini içerikte bulabilirsiniz.


Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri - Kompozisyon

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri – Kompozisyon


Zararlı alışkanlık deyince aklımıza öncelikle sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gelir. Bunlar en bilinen zararlı alışkanlıklardır. Ayrıca hayatımızın büyük kısmını alan; televizyon izlemeyi, internette bütün gün oyun oynamayı da zararlı alışkanlıklar arasında sayabiliriz.

Bağımlılık yapan şeyler insanların vücut ve ruh sağlığını bozmaktadır. Eğer televizyon bağımlısı olursak, bu bizi sokakta oynamaktan, arkadaşlıklar edinmekten ya da araştırıp öğrenmekten alıkoyar.

İnsan sağlığına ve ruhuna daha çok zarar veren şeyler vardır ki bunlar da yukarda saydığımız sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerdir. Bu maddeler, kullanan insanları bağımlı yaparlar ve insan sağlığını bozarlar. Zararlı alışkanlıklara sahip olan insanlar rahat nefes alamaz; koşarken, merdiven çıkarken nefes nefese kalırlar.

Ruh ve beden sağlığı bozulan gençler, sinirli ve mutsuz olup hayata küserler. Ayrıca zararlı alışkanlıklara sahip olan gençlerin aileleriyle de araları bozulur. Sürekli tartışma yaşayıp hayatın her alanında aileleriyle yaşadıkları huzursuzluğun etkisini hissederler. Yani şöyle bir örnek verelim; annenizle tartıştınız, sonra okula gittiniz, öğretmeninizi dikkatli bir şekilde dinleyebilir misiniz? Tabii ki hayır. Arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilir misiniz? Tabii ki geçiremezsiniz.

İşte zararlı alışkanlıklara sahip olan insanlar, hayatta mutlu olamadıkları gibi sağlık açısından da problem yaşarlar. Bu alışkanlıkların hiç bir fayda getirmeyeceği bilincinde olarak hayatımızı yaşamalı, çevremizdeki insanların bu alışkanlıkları edinmemesi için elimizden geleni yapmalıyız.


Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri konulu bir kompozisyon örneğini beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın

2 Yorum

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!