Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri – Kompozisyon

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri konulu kompozisyon örneği.

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri - Kompozisyon

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri – Kompozisyon

Zararlı alışkanlık deyince aklımıza öncelikle sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gelir. Bunlar en bilinen zararlı alışkanlıklardır. Ayrıca hayatımızın büyük kısmını alan; televizyon izlemeyi, internette bütün gün oyun oynamayı da zararlı alışkanlıklar arasında sayabiliriz.

Bağımlılık yapan şeyler insanların vücut ve ruh sağlığını bozmaktadır. Eğer televizyon bağımlısı olursak, bu bizi sokakta oynamaktan, arkadaşlıklar edinmekten ya da araştırıp öğrenmekten alıkoyar.

İnsan sağlığına ve ruhuna daha çok zarar veren şeyler vardır ki bunlar da yukarıda saydığımız sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerdir. Bu maddeler, kullanan insanları bağımlı yaparlar ve insan sağlığını bozarlar. Zararlı alışkanlıklara sahip olan insanlar rahat nefes alamaz; koşarken, merdiven çıkarken nefes nefese kalırlar.

Ruh ve beden sağlığı bozulan gençler, sinirli ve mutsuz olup hayata küserler. Ayrıca zararlı alışkanlıklara sahip olan gençlerin aileleriyle de araları bozulur. Sürekli tartışma yaşayıp hayatın her alanında aileleriyle yaşadıkları huzursuzluğun etkisini hissederler. Yani şöyle bir örnek verelim; annenizle tartıştınız, sonra okula gittiniz, öğretmeninizi dikkatli bir şekilde dinleyebilir misiniz? Tabii ki hayır. Arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilir misiniz? Tabii ki geçiremezsiniz.

İşte zararlı alışkanlıklara sahip olan insanlar, hayatta mutlu olamadıkları gibi sağlık açısından da problem yaşarlar. Bu alışkanlıkların hiç bir fayda getirmeyeceği bilincinde olarak hayatımızı yaşamalı, çevremizdeki insanların bu alışkanlıkları edinmemesi için elimizden geleni yapmalıyız.

*** Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri konulu kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
70
clap
15
love
10
unlike
10
angry
5
confused
5
sad
3
happy

29 Yorum

Yorum Yap