Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

İlk Yardımın Önemi (Bilgilendirici Metin)

İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici bir metin örneği.

İlk Yardımın Önemi (Bilgilendirici Metin)

İlk Yardımın Önemi (Bilgilendirici Metin)

İLK YARDIM

İlk yardım, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk yardımın öncelikli amaçları hastanın yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, durumunun kötüleşmesini engellemek, iyileştirmeyi kolaylaştırmaktır.

Olay yerinde hasta ve yaralılara müdahale, hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hastaya dokunulmamalı ve kımıldatılmamalıdır.  En hızlı şekilde gerekli yardım kuruluşlarına ( 112 )  haber verilmelidir.

İlk yardım bilinçli bir şekilde ve doğru zamanda yapıldığında ölmesi muhtemel bir hastanın hayatını kurtarabilir. Diğer bir taraftan bilinçsizce yapılan ilk yardım, kurtulma şansı yüksek olan bir hastanın ölümüne yol açabilir. Bu nedenle ilk yardımı, gerçekten bilen kişilerin yapması, bilmeyen kişilerin ise yardımseverlik duygusunu yenik düşüp hastaya müdahale etmemesi gerekir.

*** İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
968
156
138
542
375
143
372

377 Yorum

Yorum Yap