Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gazi Yaşargil Kimdir?

Gazi Yaşargil kimdir? Önemi, hayatı, çalışmalarını içeren Gazi Yaşargil hakkında araştırma yazısı.

Gazi Yaşargil Kimdir?

Gazi Yaşargil Kimdir?

Gazi Yaşargil 6 Temmuz 1925 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Bilim insanı ve nörocerrahtır. Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından “yüzyılın beyin cerrahı” seçilmiştir.

Lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesi’nde yapmıştır. Ankara Üniversitesi’ne girmiş, 1944’te Almanya’da tıp eğitimi almıştır. 1945’te Basel Üniversitesi’ne ve aynı üniversitede 1950 yılında doktorasını yapmıştır. İsviçre’de nöropsikiyatri, genel cerrahi ve dahiliye bölümlerinde asistanlık yapmıştır. 1965-1967 yılları arasında ABD’nin Burlington şehrindeki Vermont Üniversitesi Nöroşirurji bölümünde “mikrovasküler cerrahi” çalışmalarında bulunmuştur. 1967 yılında Zürih Beyin Cerrahisi kliniğinde sisternal açılım ve mikroteknik tekniğini omurilik ve beyin cerrahisinde kullanmıştır. Bu tıp alanında yeni bir çığır açtığı şeklinde yorumlanmıştır.

Gazi Yaşargil mikrosinir cerrahisinin kurucusudur. Epilepsi ve beyin tümörünü kendi bulduğu yöntemlerle tedavi etmiştir. Mikrocerrahi ve mikroskop yardımıyla ilk beyin cerrahi bypass operasyonunu gerçekleştirmiştir. Cerrahi alanına yüzer mikroskop ve anjiyografi gibi önemli katkılarda bulunmuştur. “Otomatik Leyla Ekartörü” ve “Yaşargil Anevrizma Klipleri gibi yeniliklere de imza atmıştır.

Pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Yaşargil, Ordinaryüs Profesör unvanıyla iki defa TBMM Onur Ödülü almıştır. Dünya tıp tarihine geçen 50 hekimden birisidir. Şu an Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nde beyin ve sinir cerrahisi bölümü kadrosunda çalışmalarını sürdürmektedir.

*** Gazi Yaşargil konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
clap
3
happy
3
angry
1
love
1
confused
1
unlike
0
sad

33 Yorum

Yorum Yap