Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Doğanın İnsanlara Değil, İnsanların Doğaya İhtiyacı Vardır – Deneme

Doğanın insanlara değil, insanların doğaya ihtiyacı vardır konulu deneme örneği.

Doğanın İnsanlara Değil, İnsanların Doğaya İhtiyacı Vardır - Deneme

Doğanın İnsanlara Değil, İnsanların Doğaya İhtiyacı Vardır – Deneme

DOĞA VE HAYAT

Dünya varoluşundan bu yana çeşitli evrelerden geçmiştir. Zamanla yeryüzünde doğa oluşmuştur. İnsanlardan milyarlarca yıl önce oluşan doğa, insan yaşamını destekleyecek hale gelmiştir. Öyle ki; doğa olmasa insan, hayatını sürdürebilecek durumda değildir. “Doğanın insanlara değil, insanların doğaya ihtiyacı vardır” sözü de bu durumu anlatmaktadır.

Ağaçlar, denizler, hava, su, toprak, bitkiler ve daha binlerce farklı varlıktan oluşan doğa, insan için yeryüzünü bir yaşam alanı haline getirmektedir. Tabiat ana da denilen bütün bu güzelliklerin her biri insan hayatını doğrudan etkilemektedir. En başta üzerinde yaşadığımız toprak hem evlerimizi sağlam şekilde yapmamızı sağlar, hem de ekip diktiğimiz şeylerden bize yiyecek verir.

İçerimize çektiğimiz hava bizim olmazsa olmazımızdır. İnsan havasız beş dakika bile yaşayamaz. Oysa buna rağmen doğanın bize sağladığı tertemiz havayı çok hızlı bir şekilde kirletiyoruz. Yer altı kaynaklarından çıkan temiz suları içebiliyor ve hayatımızı devam ettirmek için kullanabiliyoruz. Doğadan çıkan bu temiz su olmasa insan 3 gün dahi hayatta kalamazdı.

Doğadaki ağaçlardan ve diğer bitkilerden beslenmemizi sağlayabiliyor, daha pek çok (kalem, kağıt vb. gibi) ürünün yapımında onları kullanabiliyoruz. Denizlerimizdeki balıkları tutuyor ve onlardan beslenebiliyoruz. Buna rağmen hem çevremizi hem de denizlerimizi kirletmekten geri durmuyoruz.

İnsana ısınmak için gereken şeyleri bile hep doğa sağlamaktadır. Önceleri kurumuş ağaçlar yakacak olarak kullanılırken, sonrasında kömür ve şimdilerde ise doğalgaz ısınmamızı sağlamaktadır. Yer altından çıkan petrol hem enerji kaynağı olarak kullanılmakta hem de giysilerimizin ham maddesi olmaktadır.

Daha sayamadığımız yüzlerce konuda doğa insanoğlunun yaşamını kolaylaştırmaktadır. Hatta doğa olmasa insanoğlu hayatta kalamayacaktır. Oysa insanoğlunun doğaya yaptığı tek şey onu kirletmek ve sürekli yok etmeye çalışmaktır. “Doğanın insanlara değil, insanların doğaya ihtiyacı vardır” sözünü aklımızdan çıkarmamalı ve yaşam kaynağımız olan doğayı korumak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

*** Doğanın insanlara değil, insanların doğaya ihtiyacı vardır konulu deneme örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
angry
1
clap
1
unlike
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

Yorum Yap