Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bir Kütüphane Bin Hapishane Kapatır – Konuşma

Seneca (Seneka)’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünden hareketle konuşma kurallarına uygun bir konuşma yazısı örneği.

Bir Kütüphane Bin Hapishane Kapatır - Konuşma

Bir Kütüphane Bin Hapishane Kapatır – Konuşma

Sevgili Arkadaşlar;

Hayat, insanlara verilmiş en değerli hediyedir. Bu değerli hediyeyi, değerine uygun şekilde kullanmak ve bir ömür mutlu olmak insanın kendi elindedir ve bu da ancak insanın kendisini geliştirmesi ile mümkündür. İnsanın kendisini geliştirmesi ise en başta kitaplar sayesindedir. Kitaplar, insanoğlunun zihnini geliştiren, karakterini olgunlaştıran ve hayata bakış açısını zenginleştiren hazineler gibidir.

Kitapların ufkunu açtığı insanın ufkunu, bir daha hiçbir olay kapatamaz. Her biri yeni bir dünyaya açılan kapı niteliğinde olan kitaplar, insanoğluna farklı bakış açıları ve erdemler katar. Kitap okuyan insanın ahlakı güzelleşir, kitap okuyan insan yeni ve güzel değerler edinir. Kitap okuyan insanın hata yapma ihtimali azalır.

Sizlerin de bildiği gibi; okumak ile suç işlemek yahut okumak ile kötü insan olmak ters orantılıdır. Tam da bu noktaya dikkat çeken ünlü düşünür Seneca “Bir kütüphane bin hapishane kapatır” demiştir. Kitaplarla dolu bir kütüphane, sağladığı eğitim ve öğretim ile, insanlara sunduğu ilim hazineleri ile adeta bin hapishanenin kapanmasını sağlar. O nedenle yeni hapishaneler yapmak yerine, yeni kütüphaneler açma gayretinde olmalıyız. Her ilde, her ilçede ve hatta her köyde bir kütüphane açmanın derdine düşmeliyiz.

Sevgili arkadaşlar; toplumların gelişmeleri ancak eğitim ile olur. Eğitimin yolu da kitaplardan geçer. Huzurlu, güvenli, erdemli ve zengin bir toplumda yaşamak istiyorsak, ülkemizdeki kütüphane sayısını artırmalıyız. Bunun için gayret göstermeliyiz. Her bir yeni kütüphane ile, ülkemizdeki suç oranlarının nasıl da düşmeye başladığını, hapishanelerin bir-bir kapandığını göreceğiz. Eğer günümüzde olduğu gibi, kütüphanelere ve kitaplara önem vermezsek, okumaya yönelmezsek, zaman içerisinde suç oranlarının arttığını ve hapishane sayısının giderek çoğaldığını üzülerek görürüz.

Gelecek nesillere daha gelişmiş bir ülke bırakmak istiyorsak, kitapların ve kütüphanelerin önemini çok geç olmadan kavramalıyız. Kitapların ve kütüphanelerin hem bütün insanlık, hem toplum için hem de ülkeler için ne denli önemli olduğunun farkına varmak; gelecek nesillere mutlu ve huzurlu bir dünya bırakmanın tek yoludur.

*** Seneca (Seneka)’nın “Bir kütüphane bin hapishane kapatır.” sözünden hareketle konuşma kurallarına uygun bir konuşma yazısı örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
334
clap
144
angry
63
unlike
51
love
28
confused
24
happy
19
sad

75 Yorum

Yorum Yap