Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir? Halide Edip Adıvar’ın hayatı, edebi kişiliği, eserleri, Sinekli Bakkal’ın yazarı Halide Edip Adıvar hakkında düzenlenmiş araştırma yazısı.

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Osmanlı Devleti vatandaşı olarak dünyaya gelen Halide Edip Adıvar, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı Devleti’nin işgal edilmesinin karşısında durmuş ve Milli Mücadele saflarına katılmıştır. “Halide Onbaşı” olarak da bilinen Halide Edip Adıvar; büyük bir yazar, siyasetçi, akademisyen ve öğretmendir. Halide Edip Adıvar kimdir daha yakından bakalım.

Halide Edip Adıvar’ın Hayatı

Halide Edip Adıvar 1884 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Halide Edip’in babası sarayın hazine katibi olarak görev yapmaktaydı. Ev hanımı olan annesi, henüz Halide Edip çocukluk çağındayken verem nedeniyle vefat etmiştir. Halide Edip babasının özel önem göstermesi ile evde özel dersler almış ve ilköğrenimini tamamlamıştır.

Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde öğrenin gören Halide Edip, burada öğrendiği İngilizce ile, ana dili İngilizce olan çocuk kitapları çevirmiş ve Sultan 2. Abdülhamit tarafından Şefkat Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Okulda İngilizcenin yanı sıra Fransızcayı da iyi derecede öğrenmiştir. Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde lisans derecesi olan ilk Müslüman öğrenci Halide Edip Adıvar’dır.

Okuldan sonra evlenen Halide Edip, yabancı dille yayımlanan kitapların çevirilerine de devam etmiştir. 1908 yılında Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Halide Edip Adıvar kadın hakları ile ilgili yazılar yazmaya başlamış ve kısa sürede edebiyat dünyasında tanınır hale gelmiştir. 1910 yılında boşanan Halide Edip Adıvar, aynı yıl “Seviyye Talip” romanını yayımlamıştır. Bu yıllarda Halide Edip Adıvar’ın pek çok yurt dışı gezisi olmuştur ve yabancı yazarlarla da dostluklar kurmuştur. 1916 yılında doktor Adnan Adıvar ile evlenmiştir.

Halide Edip Adıvar’ın Edebi Kişiliği

Halide Edip Adıvar edebiyatın pek çok farklı dalında eserler vermiştir. Milli duygulara hitap eden eserleri ile Milli Mücadele yıllarında ön plana çıkmıştır. Sade bir dili olmasının yanı sıra, iddialı bir yazar olarak bilinmektedir. Yurtdışında yaşadığı dönemde Türk toplumu ve geçirdiği süreç hakkında da önemli tespitlerde bulunmuştur. Kadın haklarının yılmaz savunucuları arasında olan Halide Edip, bunu da eserlerinde dile getirmiştir.

Halide Edip Adıvar’ın Eserleri

Halide Edip Adıvar’ın Romanları

» Heyulâ (1909)

» Raik’in Annesi (1909)

» Seviyye Talip (1910)

» Handan (1912)

» Son Eseri (1913)

» Yeni Turan (1913)

» Mev’ud Hüküm (1918)

» Ateşten Gömlek (1923)

» Vurun Kahpeye (1923)

» Kalp Ağrısı (1924)

» Zeyno’nun Oğlu (1928)

» Sinekli Bakkal (1936)

» Yolpalas Cinayeti (1937)

» Tatarcık (1939)

» Sonsuz Panayır (1946)

» Döner Ayna (1954)

» Akile Hanım Sokağı (1958)

» Kerim Usta’nın Oğlu (1958)

» Sevda Sokağı Komedyası (1959)

» Çaresiz (1961)

» Hayat Parçaları (1963)

Halide Edip Adıvar’ın Hikâyeleri

» Harap Mabetler (1911)

» Dağa Çıkan Kurt (1922)

» İzmir’den Bursa’ya (1963)

» Kubbede Kalan Hoş Seda (1974)

Halide Edip Adıvar’ın Anı Kitapları

» Türkün Ateşle İmtihanı (1962)

» Mor Salkımlı Ev (1963)

Halide Edip Adıvar’ın Oyun Eserleri

» Kenan Çobanları (1916)

» Maske ve Ruh (1945)

*** Halide Edip Adıvar Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
2
angry
1
sad
0
happy
0
love
0
confused
0
unlike

2 Yorum

Yorum Yap