Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Orhan Veli Kanık Kimdir?

Orhan Veli Kanık Kimdir? Orhan Veli Kanık’ın hayatı, edebi kişiliği eserleri, Orhan Veli Kanık hakkında düzenlenmiş araştırma yazısı.

Orhan Veli Kanık Kimdir?

Orhan Veli Kanık Kimdir?

Orhan Veli Kanık Türk edebiyat tarihinin en büyük kalemlerinden biridir. Şiir, hikaye, makale, deneme ve çeviri alanlarında eserler vermiş olan Orhan Veli, en büyük etkiyi şiirde bırakmıştır. Oktay Rifat ve Melih Cevdet ile birlikte Garip Akımının kurucularından olan Orhan Veli Kanık bazı şiirlerinden “Mehmet Ali Sel” takma adını da kullanmıştır. Orhan Veli Kanık kimdir daha yakından bakalım ve Orhan Veli Kanık’ın hayatını örnek alalım.

Orhan Veli Kanık’ın Hayatı

Osmanlı Devleti zamanında 13 Nisan 1914 tarihinde İstanbul Beykoz’da dünyaya gelmiştir. Orhan Veli’nin asıl adı “Ahmet Orhan” olmasına rağmen, soyadı kanunundan önce babası Mehmet Veli’den hareketle “Orhan Veli” olarak tanınmıştır. Babası İzmirli, annesi ise İstanbulludur. Orhan Veli’nin babası Mehmet Veli önceleri “Mızıka-yı Hümâyun’da klarnisti” iken; Cumhuriyet ilan edilince “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası” şefi olmuştur. Orhan Veli’nin iki kardeşi vardır.

İlköğrenimden itibaren Galatasaray Lisesi’ne verilen Orhan Veli, 4. sınıfa geldiğinde babasının işinden dolayı Ankara’ya taşınmaları sonrasında Ankara’da Gazi İlkokulu’na yazılmıştır. Buradan mezun olduktan sonra Ankara Erkek Lisesi’ne gitmiş ve 1932 yılında liseden mezun olmuştur. İlkokulda başlayan yazmaya ve şiire karşı olan merakı bu yıllarda daha da artmıştır. Tiyatro da ilgi alanına girmiştir. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü kazanmıştır.

1935’ten sonra tekrar Ankara’ya dönmüş, burada eski arkadaşları Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte aynı tarzda şiirler kaleme almıştır. Varlık Dergisi bu 3 büyük şairin şiirlerini yayımlamaya başlamıştır. 1942 yılına kadar Varlık Dergisi’nin yanı sıra pek çok farklı dergide şiirleri yayımlanmıştır. Aynı yıllarda PTT’de de çalışan Orhan Veli, 1942 yılında askere gitmiştir. 1945 yılında askerden dönmüş ve edebiyat hayatına kaldığı yerden devam etmiştir.

Arkadaşları ile çok emek verdikleri “Yaprak” isimli dergide uzun yıllar baş yazar olarak eserlerini yayımlayan Orhan Veli Kanık, maddi imkansızlıklar nedeniyle paltosunu dahi satarak ayakta tutmaya çalıştığı dergisini kapatmak zorunda kalmıştır. Ankara’da belediyenin kazdığı bir çukura düşen Orhan Veli, hafifçe yaralanmıştır. İki gün sonra İstanbul’a gitmiş ve burada arkadaşının evinde yemek yerken rahatsızlanınca hastaneye kaldırılmıştır. Beyinde damar çatlaması nedeniyle 14 Kasım 1950 tarihinde vefat etmiştir. Orhan Veli Kanık’ın mezarı Aşiyan Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Orhan Veli Kanık’ın Edebi Kişiliği

Orhan Veli Kanık’ın edebi kişiliği, zeka dolu ve bir o kadar da sade şiirler üreten yapıdadır. Şairin şiir hayatı 3 döneme ayrılmaktadır. Garip öncesi ki bu yıllar 1936 ile 1941 arasıdır. Garip dönemi 1941 ile 1945 yılları arasıdır ve Garip sonrası da 1945 sonrası olarak ayrılabilir. Bununla birlikte Orhan Veli’nin edebi akımı “Garip Akımı” olarak bilinmektedir. Orhan Veli Kanık şiirlerinin yanı sıra, düz yazı, çeviri ve makale alanlarında da eserler ortaya koymuştur.

Orhan Veli Kanık’ın Eserleri

Orhan Veli Kanık’ın Şiir Kitapları

» Garip (1941)

» Vazgeçemediğim (1945)

» Destan Gibi (1946)

» Yenisi (1947)

» Karşı (1949)

» Bütün Şiirleri (1951)

Orhan Veli Kanık’ın Hikâye Eserleri

» Hoşgör Köftecisi (2012)

Orhan Veli Kanık’ın Hikâye/Şiir Eserleri

» Nasreddin Hoca Hikâyeleri (1949)

Orhan Veli Kanık’ın Yazıları

» Nesir Yazıları (1953)

» Edebiyat Dünyamız (1975)

» Bütün Yazıları (1982)

» Orhan Veli Kanık’ın Mektupları

» Yalnız Seni Arıyorum (2014)

Orhan Veli Kanık’ın Çevirileri

» Bir Kapı Ya Açık Durmalı Ya Kapalı, Alfred de Musset (1943)

» Barbarine, Alfred de Musset (1944)

» Scapin’in Dolapları, Molière (1944)

» Versailles Tûluatı, Molière (1944)

» Sicilyalı Yahut Resimli Muhabbet, Molière (1944)

» Tartuffe, Molière (1944)

» Üç Hikâye, Nikolay Gogol (1945)

» Turcaret, Alain Rene Lesage (1946)

Fransız Şiir Antolojisi (1947)

» La Fontaine’in Masalları, La Fontaine (1948)

» Hamlet, William Shakespeare (1949, Charles Lamb uyarlaması)

» Venedik Taciri, William Shakespeare (1949, Charles Lamb uyarlaması)

» Saygılı Yosma Jean-Paul Sartre (1961)

» Batıdan Şiirler (1963)

» Bütün Çeviri Şiirleri (1982)

*** Orhan Veli Kanık Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
clap
5
unlike
3
love
1
angry
0
happy
0
confused
0
sad

12 Yorum

Yorum Yap