Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkülerimizin Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

Türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemi nedir? Türkülerin sosyal hayatımızdaki yeri konulu araştırma yazısı.

Türkülerimizin Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

Türkülerimizin Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi

Milletlerin kültürlerini oluşturan pek çok öge vardır. Türküler de bizim kültürümüzün en önemli ögeleri arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze halkımıza, bize, yaşantımıza dair ne varsa içerisinde barındıran türkülerimiz; adeta bize bizi anlatmaktadır. Tarihten bugüne köprü niteliğinde olan türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemi nedir madde madde sıralayalım.

» Türkülerimizin pek çoğunun bir hikayesi vardır; yaşanmışlıklar üzerine söylenir. O anın acısını, hüznünü, kederini, heyecanını ya da sevincini yansıtır.

» Türkülerimiz dilimizin gelişimine katkıda bulunmuştur. Okuma yazma bilmeyen insanlar dahi geçmişte türkülere kaynaklık etmiş, bir türküyü ilk dillendiren kişi olabilmiştir.

» “İnsan olmak” haricinde hiçbir ortak nokta aramayan türkülerimiz; kültürümüzün en önemli değerlerini ortaya koymaktadır.

» İnsanımız, okuma yazma bilmese dahi duygularını türküler ile dile getirmiş; kalbindekini dışarıya yansıtabilmiştir. Okuma yazma bilen insanlar için dahi, kaleme gelmeyen kelimeler söze gelmiştir.

» Türküler direkt kalpten gelmektedir ve yaşanmışlıklardan beslenir. Bu nedenle türkülerdeki duygu yoğunluğu başka müzik türünde bulunmaz.

» Türküler, o dönemin yaşam koşullarını ve hayatı da içerisinde barındırır. Bu nedenle türküler kültürün hemen her alanından kesitler sunar.

Milletlerin kültürel değerleri, onları bir arada tutan önemli ögeler arasında yer almaktadır. Çünkü kültür; birden oluşmaz, aniden gelmez, tepeden inmez, rastgele olmaz ve yolda bulunmaz. Kültür, ilmek ilmek dokunarak meydana gelir. Yıllar, hatta bazen yüzyıllar alır ve zorlu süreçlerin ardından oluşur. Bizim milletimizin de en önemli kültürel değerlerinden biri türküleridir. Türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemi bambaşkadır.

Türkülerimiz, milletimizin bağrından çıkmıştır. Türkülerimizin pek çoğu anonimdir. Kim tarafından yazıldığı ya da kim tarafından söylendiği belli değildir. Bu durum, türkülerimizin millete mal olduğunun en önemli göstergeleri arasında yer alır. Türkülerin hemen hemen hepsinin bir de hikayesi bulunmaktadır. Tüm bu sebeplerden türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemi tartışılmazdır.

*** Türkülerimizin Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
clap
14
love
6
unlike
5
angry
4
happy
4
confused
2
sad

28 Yorum

Yorum Yap