Gölge Oyunu Nedir?


Gölge Oyunu Nedir? konulu bir araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Gölge Oyunu Nedir?

Gölge Oyunu Nedir?


Gölge oyunu, yüzlerce yıllık geçmişi olan bir sanat dalıdır. Geleneksel olarak havan derilerinin kesilmesi ve kesilen bu derilerden çeşitli figürler oluşturulması ile oynanır. Kesilen ve insan, hayvan ya da eşya gibi şekiller verilen deriler, bir ışık kaynağı önünde oynatılır ve bu oynatılan figürlerin gölgeleri de sıkıca gerilmiş bir perde üzerine yansıtılır. Bu figürlerin gölgeleri ile oynatılan oyuna gölge oyunu adı verilir.

Gölge oyununun başlangıcı için kayıtlar 10. yüzyıla kadar gitmektedir. Bin yılı aşkın bir geçmişi olan bu oyunun Asya’da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bugün ki Endonezya topraklarında ortaya çıkan gölge oyunu, Çin ve Hindistan’da da hemen kabul görmüş ve kısa zamanda geniş coğrafyalara yayılmıştır. Gölge oyununun Türklere geçişi o zamanlar Orta Asya’da bulunan atalarımız tarafından olabileceği düşünülmektedir. Bunun yanında Anadolu’da bu oyuna 16. yüzyılda sıkça rastlanıldığına dair de kayıtlar mevcuttur.

Bu bilgiye dayanarak gölge oyununun Anadolu’ya Mısır’dan geldiği de iddia edilmektedir. Görüldüğü üzere gölge oyunu Asya’dan Mısır’a, Anadolu’dan Mezopotamya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada sevilen geleneksel bir sanat dalıdır. Ülkemizde bilinen en ünlü gölge oyunu olarak Karagöz ile Hacivat’ı söylemek yanlış olmaz.


Gölge Oyunu Nedir? konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız

3 Yorum

Bir Cevap Yaz

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!