Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gölge Oyunu Nedir?

Gölge Oyunu Nedir? Gölge oyunu ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır? Gölge oyunu konulu araştırma yazısı.

Gölge Oyunu Nedir?

Gölge Oyunu Nedir?

Gölge oyunu, yüzlerce yıllık geçmişi olan bir sanat dalıdır. Geleneksel olarak havan derilerinin kesilmesi ve kesilen bu derilerden çeşitli figürler oluşturulması ile oynanır. Kesilen ve insan, hayvan ya da eşya gibi şekiller verilen deriler, bir ışık kaynağı önünde oynatılır ve bu oynatılan figürlerin gölgeleri de sıkıca gerilmiş bir perde üzerine yansıtılır. Bu figürlerin gölgeleri ile oynatılan oyuna gölge oyunu adı verilir.

Gölge oyununun başlangıcı için kayıtlar 10. yüzyıla kadar gitmektedir. Bin yılı aşkın bir geçmişi olan bu oyunun Asya’da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bugün ki Endonezya topraklarında ortaya çıkan gölge oyunu, Çin ve Hindistan’da da hemen kabul görmüş ve kısa zamanda geniş coğrafyalara yayılmıştır. Gölge oyununun Türklere geçişi o zamanlar Orta Asya’da bulunan atalarımız tarafından olabileceği düşünülmektedir. Bunun yanında Anadolu’da bu oyuna 16. yüzyılda sıkça rastlanıldığına dair de kayıtlar mevcuttur.

Bu bilgiye dayanarak gölge oyununun Anadolu’ya Mısır’dan geldiği de iddia edilmektedir. Görüldüğü üzere gölge oyunu Asya’dan Mısır’a, Anadolu’dan Mezopotamya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada sevilen geleneksel bir sanat dalıdır. Ülkemizde bilinen en ünlü gölge oyunu olarak Karagöz ile Hacivat’ı söylemek yanlış olmaz.

İlgili İçerikler:

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir? Gölge Oyunu Sanatçılarının Özellikleri Nelerdir? Gölge Oyunu Tasvirleri Nasıl Yapılır? Geleneksel Sahne Oyunlarımız ve Özellikleri

*** Gölge Oyunu Nedir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
clap
12
unlike
7
angry
3
happy
3
sad
2
love
2
confused

50 Yorum

Yorum Yap