Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir?

Gölge oyunundaki tipler hangileridir? Gölge oyununda hangi karakterler yer alır? Hacivat Karagöz oyunundaki tipler konulu araştırma yazısı.

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir?

Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir?

Gölge oyunu denince akla “Karagöz ve Hacivat” oyunu gelir. Karagöz ve Hacivat gölge oyunundaki tipler, Osmanlı Devleti çatısı altında yaşamış ve toplumun farklı sosyal ve ekonomik katmanlarını, insan karakterlerini, hayali varlıkları temsil ederler. Bu tipler, temsil ettikleri kitlenin en temel özelliklerini yansıtırlar. Yansıtılan özellikler kılık, kıyafet, konuşma biçimleri, şiveleri, davranış biçimleri, dansları, söyledikleri maniler, mensup oldukları dinler, engelleri, olağanüstülükleri gibi özelliklerdir. Karagöz ve Hacivat oyunu dahilinde gölge oyunundaki tipler hangileridir birlikte bakalım.

Gölge oyunundaki tipler genel olarak şunlardır: Karagöz, Hacivat, Çelebi, Tiryaki, Beberuhi, Kayserili, Kastamanolulu, Laz, Kürt, Acem, Arap, Arnavut, Muhacir, Yahudi, Frenk (Rum), Ermeni, Çerkez, Tuzsuz Deli Bekir, Matiz, Sarhoş, Zeybek, Zenneler, Çingeneler, Çengi, Cazu, Cin…

Gölge oyunundaki tipleri gruplandırarak incelersek:

Eksen Kişiler: Baş kahramanlardır. Karagöz ve Hacivat gölge oyunundaki eksen kişilerdir.

Kadınlar: Zenneler, Karagöz’ün karısı, Hacivat’ın karısı, Kanlı Nigar, Salkım İnci…

Müslüman Olmayan Kişiler: Rum, Ermeni Yahudi…

Kabadayılar ve Sarhoşlar: Tuzsuz Deli Bekir, Sarhoş, Matiz…

Olağanüstü Kişi ve Varlıklar: Cinler, Cazular, Canan…

Anadolu Kişileri: Laz, Bolulu, Kayserili, Kastmanolulu, Kürt…

Anadolu Dışından Gelen Kişiler: Arnavut, Acem, Arap…

İstanbul Ağzı Konuşanlar: Çelebi, Tiryaki

Engelli Kişiler: Kekeme, Kambur…

Eğlendirici Kişiler: Köçek, Çengi, Hokkabaz, Cambaz…

Geçici Kişiler: Çeyizciler, Yoğurtçular, çocuklar…

Gölge oyunundaki tipler bu şekilde gruplandırılabilir. Bu tipler klasik Karagöz ve Hacivat oyunlarında genel olarak kullanılan tiplerdir. Bunlar dışında hayalciler kendi oluşturdukları tipleri de kullanmışlardır.

Bunlardan bazıları: Rum, Çingene, Külhancı, Pişekâr, Kavuklu, Kilci, Tulumbacılar, Bekçi, İmam, Haham, Doktor, Sünnetçi, Bolulu Aşçı, Hokkabaz, Soytarı, Curcunabazlar, Köçek, Cambaz, Ayvaz Serkis, Denyo, Aşık Hasan, İskele Kâhyası, Seymenler, Deliler, Dansöz, Bok Ana, Hımhım, Kekeme, Fahişe, Hermafrodit, Canan , Ferhat, Tahir, Yaşar (Karagöz’ün oğlu), Sivrikoz (Hacivat’ın oğlu), Hacivat’ın kızı, Sirin’in annesi, Zühre’nin babası vb.

Benzer Konu:

Karagöz Oyunundaki Diğer Karakterler Hangileridir?

*** Gölge Oyunundaki Tipler Hangileridir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
love
9
clap
5
happy
5
angry
4
unlike
2
confused
2
sad

25 Yorum

Yorum Yap