Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gölge Oyunu Sanatçılarının Özellikleri Nelerdir?

Gölge oyunu sanatçılarının özellikleri nelerdir? Hayâlî olabilmek için gerekenler nelerdir? Hayâlî yani gölge oyunu sanatçılarının özellikleri konulu araştırma yazısı.

Gölge Oyunu Sanatçılarının Özellikleri Nelerdir?

Gölge Oyunu Sanatçılarının Özellikleri Nelerdir?

Gölge oyunu sanatçılarına “Hayâlî” adı verilir. Gölge oyununda usta olup Hayâlî adını alabilmek için kişiler bir çok aşamadan geçerler. “Hayâlî yani gölge oyunu sanatçılarının özellikleri nelerdir? Hayâlî olmak için hangi aşamalardan geçilir? Hayâlî olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?” gibi soruların cevaplarına bakalım.

Hayâlî olabilmek, yani bir gölge oyunu sanatçısı olabilmek için bir ustanın yanında uzun süre çalışıp eğitim almak gerekir. İlk adım sandıkkar olmaktır. Ustanın yanında, gölge oyununun oynanacağı yerlere, gölge oyunu eşyalarının bulunduğu sandığı taşımakla işe başlanır. Bir süre sonra sandıkkarlıktan çıkılıp çırak olunur. Çıraklıktan sonraki adım Hayâlî ustası adayı olmak demek yardak olmaktır. Yardaklık döneminde iyice pişilir. Son olarak ustası tarafından Hayâlî olarak ilan edilir. Peki Hayâlî yani gölge oyunu sanatçılarının özellikleri nelerdir?

Gölge oyunu sanatçılarının özellikleri şunlardır:

» Gölge oyunu sanatçıları iyi bir hafızaya sahiptirler. Oluşturdukları diyalogları her oyunda atlamadan tekrar etmeleri için hafızaları kuvvetli olmalıdır.

» Taklit yetenekleri gelişmiştir. Oyunda bulunan kırk kadar tipin konuşma tarzlarını birebir yaparlar.

» Sesleri güçlüdür. Diksiyonları gelişmiştir. Oyundaki tipleri seslendirirken konuşulanları net olarak seyircilere aktarırlar.

» Müzik yetenekleri güçlüdür. Oyun esnasında tipler şarkı söylemesi gerektiğinde, müziği en iyi şekilde icra ederler.

» Gölge oyunu sanatçılarının ressamlık, çizerlik yetenekleri gelişmiştir. Hayâlîler, gölge oyununda kullandıkları tasvirleri kendileri hazırlar. Kuklaların yapımında kullanılan derileri kendileri keser, işler, şekil verir ve boyarlar.

» Oyunculuk yetenekleri gelişmiştir. Tiplere göre nerede, hangi hareketlerin yapılacağını tespit ederek tasvirleri ona göre hareket ettirirler.

» Gölge oyunu sanatçıları iyi birer yazardır. Hayâlîler, oyunları genelde bilinen ve süre gelen oyunlarla icra ederler. Fakat oyunların zaman uygun olması için bu oyunların güncellenmesi gerekir. Hayâlîler bunun dışında kendi oyunlarını da yazarlar.

» Gölge oyunu sanatçıları yaratıcı ve hazır cevaptır. Oyunda kendi tiplerini geliştirirler ve bunları oynatırlar. Seyirciden gelen tepkilere göre oyunun gidişatını doğaçlama olarak değiştirebilirler.

» Espri yetenekleri güçlüdür. Oyunlarını hazırlarken diyalogların eğlenceli olması için çalışırlar.

Gölge oyunu sanatçılarının özelliklerine baktığımızda, bu sanatçıların aynı zamanda bir yazar, bir ressam, bir oyuncu ve müzisyen olduklarını söylemek yanlış olmaz.

*** Gölge Oyunu Sanatçılarının Özellikleri Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
clap
8
love
3
happy
3
confused
3
angry
2
unlike
1
sad

25 Yorum

Yorum Yap