Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Afet İnan Kimdir?

Afet İnan kimdir? Önemi, hayatı, eserleri konularına değinen Afet İnan hakkında araştırma yazısı.

Afet İnan Kimdir?

Afet İnan Kimdir?

Afet İnan 29 Kasım 1908 tarihinde Selanik’te doğmuştur. 8 Haziran 1985 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir. Sosyolog, tarihçi ve akademisyendir. Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerindendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır.

İlköğrenimine Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde başlamış, Ankara ve Biga’da sürdürmüş, 1920’de altı yıllık ilkokul diplomasını almıştır. 1922’de Elmalı’da öğretmenlik ehliyeti almış ve Elmalı Kızokulu’na başöğretmen olarak atanmıştır. 1925 yılında Bursa Kız Muallim Mektebi’ni bitirerek İzmir’de Redd-i İlhak İlkokulu’nda göreve başlamıştır.

Redd-i İlhak İlkokulu’nda bir çay ziyareti esnasında Atatürk ile tanışmıştır. Atatürk’e öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmek istediğini açıklayan Afet İnan, Bakanlığın izniyle İsviçre’nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmek için gönderilmiştir. 1927’de yurda dönüp bir süre Fransız Kız Lisesi’nde öğrenim görmüş, Ankara Musiki Muallim Mektebi’ne “tarih ve yurt bilgisi öğretmeni” olarak atanmıştır.

Almanca eserlerin çevirilerinden ve Atatürk’ün bazı görüşlerinden yararlanarak “Vatandaş için medenî bilgiler” kitabı oluşturmuş, bu kitap bir süre ortaokullarda ders kitabı olarak okutulmuştur.

Kadın hakları üzerinde çalışmaya ilgi duyan Âfet Hanım, Atatürk’ün isteği üzerine 3 Nisan 1930’da Türk Ocağı’nda Türk kadınlarının seçim haklarına ilişkin bir konferans vermiştir.

Türk Tarih Kurumu’nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun seneler Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün de müdürlüğü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden İnan, 1938 senesinde lisans, 1939 senesinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942 senesinde doçent ve 1950 senesinde profesörlüğe yükselmiştir. Prof. Dr. Afet İnan’ın Mustafa Kemal ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır.

Eserlerinden Bazıları:

  • Türk Tarihinin Ana Hatları (1930)
  • Mimar Sinan (1937)
  • Türkiye Halkının Antropolojik Karakterleri ve Türkiye Tarihi (1947)
  • Atatürk’ten Hatıralar (1950)
  • “Eski Mısır Tarihi ve Medeniyeti (1956)
  • Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler (1958)
  • Tarih Boyunca Türk Kadınının Hak ve Görevleri (1964)
  • Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk’ün El Yazıları (1968)
  • Devletçilik İlkesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı (1972)
  • İzmir İktisat Kongresi, 1923 (1982)

*** Afet İnan konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
clap
2
happy
1
love
1
sad
0
confused
0
unlike
0
angry

7 Yorum

Yorum Yap