Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gazi Onurlanmış Askerdir – Konuşma

Gazilik nedir, gaziliğin önemi, gazilerimize gereken değeri gösterme konularını kapsayan konuşma örneği.

Gazi Onurlanmış Askerdir - Konuşma

Gazi Onurlanmış Askerdir – Konuşma

Sevgili arkadaşlar;

Ülkemiz için çalışan ve çabalayan, ülkemizin ileri gitmesi için gayret gösteren herkes değerlidir. Ancak, hepimizin bildiği üzere ülkelerin zor zamanları olur. Mesela savaş gibi… Savaşlar; cesaret, vatanseverlik ve fedakarlık ister. Tüm bu özellikleri kendinde barındıran şanlı vatan evladı savaş gittiğinde yaralı olarak dönerse “gazi” olmuş olur. Gaziler, hepimiz için, vatanları için ve milletleri için kendi canlarından vazgeçmiş insanlardır.

“Gazilerin hakkı ödenir mi ya da ödenebilir mi” diye geçenlerde kendi kendime düşünüyordum… Sonra bir deneme yaptım. Gözlerimi bağladım ve evin içerisinde gezmeye başladım. 5 dakikanın içerisinde herhalde 20 yere çarpmışımdır. 10’dan sonra saymayı bıraktım. Üstelik bu 20 çarpma, gayet iyi bildiğim evimde oldu. Hiç bilmediğim bir ortamda görmeden yürüsem başıma neler gelirdi siz düşünün… Bu denemeyi savaşta gözlerini kaybeden bir gazinin neler çektiğini ve nasıl yaşadığını anlamak için yaptım.

Sonrasında “bir deneme daha gerçekleştireyim” dedim ve tek ayak üzerinde yürümeye başladım. Bunu da savaşta bir bacağını kaybederek gazi olanları anlamak için yaptım. 5 dakika geçmeden diğer bacağım neredeyse tutmaz olmuştu. Ayrıca bu sürede birkaç kez dengemi kaybederek yere yuvarlandığım da oldu…

Sevgili arkadaşlar;

Gördüğünüz üzere, bizler için savaşan, vatanı ve milleti için fedakarlık yaparak ölümü göze alan ve sonunda çeşitli yerlerinden yaralanarak gazi olan vatandaşlarımız ne zor koşullarda hayat mücadelesi vermekteler. Çok küçük örneklerle dahi bunu anlama fırsatı buldum. Daha sonra anneme söyleyerek mahalledeki bir tanıdığımızın evine gitmek istedim; oğlu geçen yıl gazi olmuştu… Annemle birlikte kendilerine ziyarete gittik. Bir müddet sonra Gazi olan Ahmet abi de geldi yanımıza…

Ahmet abi ile uzun uzun konuştuk. Ne kadar iyi bir insan olduğunu zaten biliyordum ama konuştukça bir kez daha anladım. Ayağının eksikliğinden hiç dert yanmadı. “Gazilik benim için onurdur; Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir” dedi. O bunu söyleyince ben de annem de ve Ahmet abinin eşi de çok duygusallaştık. Hem Ahmet abi, hem de eşi çok gururlulardı “Gazilik” mertebesine sahip oldukları için.

Sevgili arkadaşlar;

Bu ziyarette Ahmet abinin cümle aralarında geçirdiği bazı serzenişler de yok değildi. Mesela; her yıl sadece “Gaziler Günü’nde” hatırlanmaktan ve sonra unutulmaktan dert yakındı. Gazilere sağlanan hakların kısıtlılığından bahsetti. Kendilerine toplum içerisinde yeterli saygının gösterilmediğini örneklerle anlattı ve her birinin sonunda da “ne yapalım canım, canları sağ olsun” dedi.

Gazi Ahmet abiden pek çok hayat dersi aldım. Ancak bir şey daha anladım bu ziyaretimde; gazilerimiz bizler için hayatlarından vazgeçmişken ve zorlu bir hayat sürerken, bizler onların kıymetini yeterince bilemiyoruz. Ne dersiniz arkadaşlar, sizce de öyle değil mi? Gelin bundan sonra bu isimsiz kahramanlarımıza daha fazla değer verelim. Onların hak ettikleri gibi yaşamaları için elimizden gelen çabayı gösterelim. Onlar artık bizim isimsiz kahramanlarımız olmasın. Her bir gazimizin adı bir okulda, sokakta, statta ve hepsinden de öte her birimizin kalplerinde yazılı olsun.

İlgili İçerikler:

GAZİLER GÜNÜ HAKKINDA BİLGİ

*** Gazilik nedir, gaziliğin önemi, gazilerimize gereken değeri gösterme konularını kapsayan konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap