Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Vatanseverlik – Konuşma

“millî irade – vatanseverlik – millî kimlik – fedakârlık – Millî Mücadele – cesaret – kahramanlık” kavramlarından hareketle yazılmış konuşma örneği.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Vatanseverlik - Konuşma

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Vatanseverlik – Konuşma

Sevgili arkadaşlar;

Bazı duygular ve düşünceler vardır ki; peşinden pek çok farklı duygunun gelişmesini sağlar. Vatanseverlik de bu duygulardan birisidir. Ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli özelliklerinden birisi de vatansever olmasıdır. Gazi Mustafa Kemal, içerisindeki vatanseverlik hissi ile pek çok hakkından, makamından ve rahatından fedakarlık göstermiş, vazgeçmiş ve Osmanlı Ordusu’ndan istifa etmiştir. Hemen ardından büyük bir cesaret örneği göstererek Kurtuluş Savaşı’nın başlamasına öncülük etmiştir.

Türk Milleti’nin boyunduruk altına alınamayacağını, manda ve himaye altında yaşayamayacağını ifade eden Mustafa Kemal Atatürk; Türk Milleti’nin milli kimlik etrafında bir araya gelmesini sağlamıştır. Milletin topyekun Milli Mücadele saflarında bir araya gelmesi için elinden gelen çabayı göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik etmesi ile yeniden bir araya gelen Türk Milleti Kurtuluş Savaşı’ndan büyük bir zaferle ayrılmıştır. Bu zafer sayesinde milli irade hakim kılınabilmiş ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilebilmiştir.

Sevgili arkadaşlar;

Konuşmamın başında da belirttiğim gibi, bazı duygular vardır ki; pek çok farklı duyguyu doğurur yahut destekler. Gazi Mustafa Kemal’deki vatanseverlik hissi de bunun en büyük kanıtları arasında yer alır. Mustafa Kemal Atatürk büyük bir vatansever olmasa kahramanlık göstererek Kurtuluş Savaşı’nı başlatabilir miydi? Elbette başlatamazdı. Ancak Atatürk’ün içerisindeki vatan ve millet sevgisi Onun cesaretinin, kahramanlığının ve diğer bütün üstün kabiliyetlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Sevgili arkadaşlar;

Hepimiz, içimizdeki vatan ve millet sevgisini büyütmekle ve canlı tutmakla sorumluyuz. Asla “benim vatan sevgimden ne olur ki, benim vatanı sevmemle mi kurtulacak millet” diye düşünmemeliyiz. Eğer Mustafa Kemal Atatürk de böyle düşünseydi bugün ne Türkiye olurdu, ne de Türk Milleti. Bunu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Büyük Türk İmparatorlarından birisi olan Timur’un da dediği gibi “Bir mıh bir nalı kurtarır, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır.” Hepimiz bu bilinç ve düşüncede olursak Türk Milleti ve Türk vatanı sonsuza dek yaşayacaktır. Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da bir şiirinde vurguladığı gibi;

“Sahipsiz olan memleketin batması haktır; Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.”

*** “millî irade – vatanseverlik – millî kimlik – fedakârlık – Millî Mücadele – cesaret – kahramanlık” kavramlarından hareketle yazılmış konuşma örneği. hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

1 Yorum

Yorum Yap