Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Jean De La Fontaine Kimdir?

Jean De La Fontaine kimdir? Önemi nedir? La Fonten’in hayatı ve eserleri hakkında araştırma yazısı.

Jean De La Fontaine Kimdir?

Jean De La Fontaine Kimdir?

Jean de La Fontaine (Jeon dö la fonten ) Fransız şair ve yazardır. 8 Temmuz 1621 yılında doğmuş, 13 Nisan 1695 yılında ölmüştür.

Jean de La Fontaine fabl eserleri ile tanınır. Gençlik yıllarında da orman işleriyle uğraşmış, hukuk tahsili yapmış, papaz olarak yetiştirilmek istenmiş fakat hiç birinde başarılı olamamıştır. 1673 yılında Madam de la Sabliere’nin himayesine girdikten sonra yazarlığa ilgi duymaya başlamıştır.  Burada yazarlar ve ilim adamlarıyla tanışma fırsatı bulmuştur. İlk masallarını da burada yazmıştır.

La Fontaine, döneminde bir masal yazarı olarak görülmüştür. Fakat eserlerinde daha çok hayvanlar üzerinden insanlara ahlak dersi vermeyi amaçlamıştır. Yazdığı fabllarda sadelik ve açıklık görülür. Böylece yazdığı eserler genellikle çocuklar tarafından ilgi görmüştür. Hayvanları konuşturarak şiir şeklinde yazdığı masallar Fransız ve dünya edebiyatının en önemli eserleridir.

La Fontaine’in fabllarındaki konular şark klasiklerinden alınmıştır. Bu eserlerden alınan hikayeleri şiir türünde tekrar yazmıştır. Fabllarında en çok kurt, tilki, aslan, horoz ve eşek hayvanlarını kullanmıştır. Bu hayvanlar üzerinden kötüye örnek vermiş, iyinin ne olduğunu açıklamıştır.

La Fontaine dünya edebiyatına 238 adet masal kazandırmıştır. 238 adet masal ise, 12 adet kitapta toplanmıştır. 1668’de basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678’de basılan beş kitaptır. En son 1694’te bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir. Masallar dışında piyes ve roman da yazmıştır.

İlgili İçerikler:

Ezop Kimdir? Ezop Masalları Hakkında Bilgi

*** Jean De La Fontaine konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
clap
7
unlike
6
angry
2
love
2
sad
1
happy
1
confused

30 Yorum

Yorum Yap