Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe)

Eylül Sabahının Serinliği metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 4. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 171-172-173-174-175-176-177 (Sanat Teması)

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 171

1. METİN

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Aşağıda Atatürk’ün bir sözü karışık olarak verilmiştir. Verilen ifadeleri, sözün aslına uygun şekilde aşağıdaki kutucuklara yazınız.

(A) hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz
(S) hepiniz
(A) milletvekili olabilirsiniz
(T) fakat sanatkâr olamazsınız
(N) bakan olabilirsiniz

Cevap:  Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız.

Kutucuklara yazdığınız ifadelere karşılık gelen harfleri çemberlerin içine sırasıyla yazarak şifreyi bulunuz.

Cevap:

2. Aşağıdaki yazma alanında, sanatla ilgili görüşünüzü ifade eden bir duvar yazısı oluşturunuz. Yazınızda farklı, renkli yazı karakterleri ve görsel unsurlar kullanabilirsiniz.

Cevap: Sanat, oluştuğu evren bakımından sınır tanımayan; amaç boyutunda değerlendirilirken bir kalıba sokulamayan; ifade edildiği dünya bakımından maddeye bağımlı olan bir varoluş anlatımı. Sanatın ortaya çıktığı evren insanın düşüncelerini, duygularını, gözlemlerini, algılarını içeren bir evren. böyle bir evrenin içinde sınırlar çizmek pek de mümkün olmamakla birlikte, bu evrene açılan ve onu besleyen kapıların, sadece içinde bulunduğumuz maddi dünyadan ibaret olduğunu ileri sürmek fazla cüretkâr bir tavır olurdu. aralarında öylesine belirli bir sınır olmamasına rağmen, birbirinden insan faktörüyle ayrılan iç ve dış dünyaların, bir bütün olarak birbirleriyle etkileşiminden doğan sanat, bu iki dünyanın sadece birinden doğmuş olamaz.

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 172

Şiiri; vurgu, tonlama ve telaffuza dikkat ederek sesli okuyunuz.

EYLÜL SABAHININ SERİNLİĞİ

Eylül sabahının serinliğini
Yaprakların serinliğini
Ciğerlerime dolduruyorum

Sessizlik ve serinlik
Birleşiyor
Yıkanmış güvercinler
Ve çok uzak bir tren sesi

Her zaman yeniden başlamak duygusu
Doğuyor içimde
Her uyanışımda

Düşmanlarımı bağışlıyorum
Daha çok seviyorum dostlarımı
Her uyanışımda

Eylül sabahının serinliğini
Yaprakların serinliğini
Yüreğime dolduruyorum

Ataol BEHRAMOĞLU

1. ÇALIŞMA

“Eylül Sabahının Serinliği” adlı şiirdeki dizelerden insanlara olumlu mesaj veren bir özlü söz oluşturmak isteseniz hangi dizeleri seçersiniz? Seçtiğiniz dizeleri bir duvar yazısı olarak düzenleyiniz.

Cevap:

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 173

2. ÇALIŞMA

Aşağıdaki soruları, “Eylül Sabahının Serinliği” adlı şiire göre cevaplayınız.

Şiirde hangi duygular ele alınmıştır? İşaretleyiniz.

kaygı ()
mutluluk (x)
bıkkınlık ()
huzur (x)
korku ()
yaşama sevinci (x)

Şiirde kaç bölüm vardır?

Cevap: 5 bölüm vardır.

Şairin bulunduğu yer nasıl bir yerdir? Siz böyle bir yeri anlatacak olsanız şiirle mi, şarkıyla mı, resimle mi ya da bir öyküyle mi anlatmayı tercih ederdiniz? Açıklayınız.

Cevap: Sonbaharda yaprakların, rüzgarın olduğu Eylül ayında bir aman dilimindeki bir yerdir.

Bu şiirde neden noktalama işaretleri kullanılmamış olabilir?

Cevap: Çünkü şair özgürdür, duygularını özgürce ifade etmek ister. Bundan dolayı noktalama işareti kullanmamayı tercih etmiştir.

3. ÇALIŞMA

Aşağıda şiirin ilk dört bölümünde anlatılanları içeren cümleler bulunmaktadır. Cümlelerin şiirin kaçıncı bölümüyle ilişkili olduğunu yazınız. Boşta kalan cümlenin altını kırmızı kalemle çiziniz.

Cevap:

Sevgiyle dolan bir kalple yeni güne başlıyorum. (3. bölümde)
Zihnin dinlendiği bu anları doğadan gelen sesler zenginleştiriyor. (2. bölümde)
Çaresiz, yoksul ve kimsesiz insanlara yüreğimi açıyorum. (4. bölümde)
Yaşama her sabah yeniden başlıyorum. (1. bölümde)
Bu mevsimde alınan nefes sağlığa sağlık katıyor. (1. bölümde)

Cevap:

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 174

4. ÇALIŞMA

Aşağıda sorulan soru üzerine biraz düşünüp bu soruyu aile üyelerinize de sorunuz. Aile üyelerinizle bir araya gelerek soruyla ilgili düşüncelerinizi paylaştığınız bir sohbet gerçekleştiriniz.

Cevap: Bu etkinliği ailenizle sizler yapmalısınız.

Her zaman yeniden başlamak duygusu nasıl bir duygudur? Bunu başarmak mümkün müdür?

Cevap: Bence çok güzel bir duygudur. Çünkü hayatta yenilenmek, hayata her şeye rağmen yeniden başlayabilmek çok önemli bir şanstır. Bütün üzüntüleri, kırgınlıkları, pişmanlıkları geride bırakarak yarına bakmak insanın yeniden hayata sarılması umutlanması için bir şans anıdır.

5. ÇALIŞMA

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metnin son kısmını, bir öykü yazsanız bu öyküdeki karakterleri (kişileri) nasıl seçip oluşturacağınızı anlatarak siz tamamlayınız.

YAZARLAR ÖYKÜLERİNDEKİ KARAKTERLERİ NASIL OLUŞTURUR?

Yazdığım yüz civarında kitap için kaç karakter oluşturmuşumdur acaba? Sanırım binlerce. Hepsinin canlanıp evimde vereceğim partiye geldiğini düşünün! Hepsini görebiliyorum ama hiçbiri gerçek değil elbette. Onları ben uydurdum. Oluşturduğum karakterler çok nadiren gerçek insanlara dayanır. Hele kendimi düşünerek oluşturduğum karakter hiç olmamıştır. Onlar bütünüyle hayal gücümün ürünüdür. Küçük bir çocukken hiç hayalî arkadaşınız oldu mu? Bebekleriniz ile oyuncak ayılarınız için, sanki hepsi gerçekmiş gibi çay partisi verdiniz mi, onları yatağa yatırıp uyuttunuz mu hiç? Öyküler için karakterler oluşturmak işte tam da buna benzer bir şey. (…) Dame Jacqueline WİLSON (Deym Jaklin Vilsın)

Cevap: Mesela son romanımdaki Sosa karakteri benim için çok değerlidir. Çünkü Sosa ilk başlarda hep kaybeden hep kötü olaylarla karşılaşan, hep hüsranlıklarla karşılaşan bir kahramandır. Ama o asla vazgeçmeyen, her zaman yeni başlangıçlar yapmaya inanan bir kahramandı. Böylece eserin sonunda Sosa istediği hayata kavuşacak ve mutlu olmayı başarabilecektir. Bu yüzden ben hep Sosa gibi olmak isterdim.

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 175

6. ÇALIŞMA

Aşağıda, şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler” tablosu verilmiştir. Tabloyu detaylı bir şekilde inceleyiniz. Tabloda gördüklerinizi -tablonun adından da yararlanarak- bir hikâye olarak anlatınız.

DİKKAT!

Metninizde, 5. çalışmada anlattığınız karakter oluşturma açıklamasından yararlanmayı; serim, düğüm, çözüm oluşturmayı; olay, yer, zaman, kişiler (varlık kadro- su), olay akışı gibi unsurlara yer vermeyi sakın unutmayınız.

İlk Geçen Treni Seyreden Köylüler

Cevap: O gün köyde herkes çok heyecanlıydı. Çünkü ilk kez köyde yeni yapılan demiryolundan tren geçecekti. Herkes bir tepenin üstüne çıkmış, o tepeden trenin geçmesini bekliyordu. Birden uzaklardan siyahlar içinde üstünde dumanı tüten bir demir makina göründü. Önce gürültüsü sonra da kendisi geldi. Birden önlerinden geçen bu hızlı bu büyük makina bütün köylülerin hayranlığını ama biraz da şaşkınlıkla dolu korkulu bakışlarını da kazanmıştı. Böylece yıllarca dillerden düşmeyecek treni ilk gören köylüler olarak tarihi birer kişi oldular. Köylüler köyde çok ünlü oldular.

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 176

7. ÇALIŞMA

Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerin cümlede hangi anlamıyla kullanıldığını belirleyip tablodaki uygun kutucuğu işaretleyiniz.

Cevap:

Eylül Sabahının Serinliği Metni Cevapları Sayfa 177

8. ÇALIŞMA

Aşağıda verilen kelimeyi gerçek, terim ve mecaz anlamlarıyla birer cümlede kullanınız.

Cevap:

PERDE

Gerçek Anlam: Perdenin kumaşı çok iyi.
Mecaz Anlam: Bu hayatta kaçıncı perde yine mutsuzlukla kapanan.
Terim Anlam: Oyunun ikinci perdesi birazdan başlayacak.

Cevap:

9. ÇALIŞMA

Aşağıdaki metinde neden-sonuç anlamı taşıyan cümlelerin altını çiziniz.

Cevap:

Kendimizi mutlu hissetmek için sinemaya gider, komik bir film seyrederiz. Anlatamadıklarımızı dışa vurmak için elimize kâğıt kalemi alır resim çizeriz. Tiyatro izlerken kimi zaman güler kimi zaman ağlarız. Kızgınsak müziği sonuna kadar açıp bağıra bağıra şarkı söyleriz. Sanat, bize ilaç gibi gelir. Her türlü duygumuzu sanatla ifade edebiliriz.

***Eylül Sabahının Serinliği metni cevapları (Sayfa 171-172-173-174-175-176-177) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap