Dostluk Konulu Hikaye – Eksilmeyen Para

İçerisinde sevgi, saygı, yardım etmek, cömertlik, para, güven, anlayış göstermek, zorda kalmak, iyilik, sadakat kelimelerinin kullanıldığı, dostluk konulu hikaye örneği.

Dostluk Konulu Hikaye - Eksilmeyen Para

Dostluk Konulu Hikaye – Eksilmeyen Para

Cihan ile Mustafa ilkokuldan beri sıkı arkadaştılar. Yedikleri içtikleri ayrı gitmezdi. Birbirlerine karşı her zaman sevgi beslerler, saygılı davranırlardı. Birbirlerine güvenirlerdi. Yıllarca birbirlerine sadık kaldılar. Cihan evli, iki çocuk sahibi; Mustafa ise bekardı. İki arkadaş ortak bir döner dükkanı almışlar, beraber çalışıp her gün kazançlarını eşit olarak paylaşıyorlardı.

Bir gün Cihan kendi kendine düşündü: “Kazandığımız paraları eşit bölüşmemiz adaletli değil. Ben bekarım, Mustafa ise evli. İki de çocuğu var. Masrafı daha çok olur.” Böylelikle Cihan her gün kazançları paylaştıktan sonra kendi kazancının yüzde yirmisini Mustafa’nın cebine gizlice koymaya başladı.

Bu arada Mustafa da “Kazandığımız paraları eşit bölüşmemiz adaletli değil. Mustafa yalnız. Yarın evlenebilir. Düğün için, eşyalar için para lazım olur. Hem ben zorda kalırsam eşim de çalışıp bana destek olabilir. Cihan’ın kimsesi yok.” diye düşünüp her gün kazancının yüzde yirmisini Cihan’ın cebine gizlice koymaya başladı.

İki dost da yıllarca ne olup bittiğini bir türlü anlayamadılar çünkü her ikisinin de kazandığı para değişmiyordu. Bir akşam birbirlerinin cebine gizlice para koyarken karşılaştılar. O zaman olanı biteni anladılar. Her ikisi de birbirlerine anlayış gösterdiler, sıkıca kucaklaşıp böyle bir dostluğa sahip oldukları için Allah’a şükrettiler.

*** Dostluk konulu hikaye örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın

1 Yorum

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!