Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Dürüstlüğün Önemi – Hikaye

Dürüstlüğün önemi, dürüst olmanın getirdiği faydalar, dürüst bir insan olmanın önemini anlatan hikaye örneği.

Dürüstlüğün Önemi - Hikaye

Dürüstlüğün Önemi – Hikaye

Bundan tam üç yüzyıl önce yaşlı ve fakir bir kadın, yıkık dökük evinde tek başına yaşarmış. Kimi kimsesi olmadığı gibi, arayanı soranı da yokmuş. Evi bir dağ köyünde bulunuyormuş ve köyün meydanı kendisine uzak bir noktadaymış. Sözün özü kadın bir başına, yokluk ve sefalet içerisinde hayat mücadelesi veriyormuş…

Bu yaşlı kadının bir gece vakti kapısı çalınmış. Telaş içerisinde yatağından kalkan kadın kapıya doğru yönelmiş. Kuş uçmaz, kervan geçmez bu yerde hem de gecenin bu saatinde kim ola ki diye içerisinden geçirirken bir yandan da içini korku kaplamış. Ardı ardına çalınan kapıya doğru yavaş adımlarla ilerleyen çalışan yaşlı kadın, “kim o” diye seslenmiş. Kapın arkasındaki ses “Teyzeciğim kapıyı açar mısın, yolda kaldım” şeklinde acınacak bir ses tonu ile cevap vermiş.

Yaşlı kadın çok korkmasına rağmen iyiliksever birisi olduğu için kapıyı açmış. Kapıyı açması ile birlikte içeriye bir adam eli ve ağzı bağlı bir kız sırtında olduğu halde girmiş. Sırtında baygın haldeki kız ile içeri giren çocuğu önce sedire buyur etmiş ve sonra ne olduğunu sormuş. Sırtındaki baygın kızı sedire yatıran adam, sevdiği kızı kaçırdığını ve kendilerine yardım etmesini yaşlı kadından istemiş. Kadın yaşlı ve fakir olmasına rağmen görmüş geçirmiş biriymiş. Durumun bu olmadığını anlasa da bozuntuya vermemiş.

Kadın evde bulunan peynir, zeytin ve bir parça kuru ekmeğini çıkarmış ve eve gelen adamın karnını doyurmuş. Bir müddet sonra gün ışımış ve eli-ağzı bağlı kız da gözünü yavaş yavaş açmaya başlamış. Akşam ki yediklerini beğenmeyen adam, yaşlı kadına yanındaki kızın da konuşmasını istemediğinden yaşlı kadına bir kese altın vermiş, kıza ve kendisine yiyecek bir şeyler alıp gelmesini ancak kimseye kendilerinden bahsetmemesini istemiş. Eğer kimseye kendisinden bahsetmezse kendisine 5 kese altın daha vereceğini ve bu sayede fakirlikten kurtulacağını vaat etmiş. Kadın da bu teklifi kabul eder şekilde konuşarak evden ayrılmış.

Yaşananlardan adamın yalan söylediğini anlayan kadın, kendisine verilen bir kese altına ve vaat edilen 5 kese altına aldırmamış. Yaşlı olmasına rağmen köy meydanına kadar yolu hızlı adımlarla yürümeye çalışmış. Köyün muhtarına olanları anlattığında, köyün muhtarı beyin kızının beyin düşmanları tarafından kaçırıldığını ve akşamdan beri beyin kızının her yerde arandığını söylemiş. Hemen beye ve adamlarına haber vererek beyin kızı, kadının evinde kötü adamın elinden kurtarılmış. Bey, kendisine vaat edilen 5-6 kese altına rağmen bu dürüstlüğü gösteren kadına kendi konağında kocaman bir oda vermiş ve kadın ölene kadar bu odada bir eli yağda bir eli balda yaşayıp gitmiş…

*** Dürüstlüğün önemi, dürüst olmanın getirdiği faydalar, dürüst bir insan olmanın önemini anlatan hikaye örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
clap
4
unlike
3
confused
2
love
1
sad
1
angry
0
happy

12 Yorum

Yorum Yap