Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Affetmek ve Unutmak İyi İnsanların İntikamıdır – Kompozisyon

“Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Affetmek ve Unutmak İyi İnsanların İntikamıdır - Kompozisyon

Affetmek ve Unutmak İyi İnsanların İntikamıdır – Kompozisyon

Hayat insanların karşısına her zaman olumlu olaylar çıkarmaz. Maalesef hayatın içerisinde olumsuz ve üzücü olaylar da bulunmaktadır. Bu olayların büyük bir çoğunluğuna da diğer insanlar sebep olmaktadır. Bu durum karşısında mağdur olan, yani hakkı yenen ve üzülen insanların davranış şekli çok önemlidir.

Haksızlığa uğrayan ve bu nedenle çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalan insan, davranış şekliyle karakterini ortaya koyar. İnsanın karakteri, en zor zamanlarda belli olur. Uğradığı kötülük ve haksızlık karşısında affetmeyi seçen ve üzücü olayları unutmayı tercih eden kişiler asıl iyi olanlardır.

İyi olan insan, kötülüğe uğradığında da iyi olmayı sürdürür. Kötülüğe kötülükle karşılık vermek, aslında kendisine bunu yapanla aynı noktaya gelmektir. Bu durumda iyi insanın kötü insandan bir farkı kalmaz. Kötülük karşısında olumlu davranışlarını sürdüren ve affetme yolunu seçen insan, asıl “iyi” olan insandır.

Kötülük karşısında iyilik yapan insan aslında kendisine iyilik yapmış olur. Kötülüğü yapanı affeden insan aslında kendi vicdanına yük yüklememiş olur. Çünkü affetmek vicdandaki yükü hafifletirken, kin tutmak ve nefret etmek insanın iç dünyasını karartır.

Affetmek büyük bir erdemdir. İnsan affederek, kendisine kötülük yapan kişi karşısında yücelir. Ondan daha üstün olduğunu kanıtlar. Eğer kötülüğe karşı bir şey yapılacaksa, en iyi intikam affetmek olacaktır. Kötülük yapan kişi, iyilik karşısında ezilecek ve amacına ulaşamayacaktır.

Atalarımızın bu konuda söylediği; “iyiliğe kötülük şer kişinin, iyiliğe iyilik her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin kârıdır” sözü konunun özeti gibidir. Kötülük karşısında iyilik yapmayı sürdüren kişi, tam anlamıyla olgun bir karaktere sahiptir. Affetmek ve unutmak da bu iyi davranışlardandır.

“Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
clap
10
unlike
6
love
4
angry
2
confused
2
sad
1
happy

15 Yorum

Yorum Yap