Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Doğadaki Canlılar Nasıl Yardımlaşır?

Doğadaki canlılar nasıl yardımlaşır? Canlılar birbirlerine nasıl yardım eder? Doğadaki canlıların yardımlaşması konulu araştırma yazısı.

Doğadaki Canlılar Nasıl Yardımlaşır?

Doğadaki Canlılar Nasıl Yardımlaşır?

Yardımlaşma duygusu sadece insana ait bir özellik değildir. Doğadaki diğer canlıları da incelediğimizde aralarında yardımlaştıklarını görürüz. Aynı türdeki canlıların birbirleriyle yardımlaştıkları gibi farklı türdeki canlılar da birbirleriyle yardımlaşabilir.

Bu yardımlaşma genelde tehlike anlarından birbirlerini uyarmaları olarak görülür. Toplu halde yaşayan aynı türdeki canlılar ise beslenme konusunda sık sık birbirlerine yardım ederler. Doğadaki canlılar nasıl yardımlaşır? Örneklerle beraber inceleyelim.

Mesela karıncalar. Bu küçük canlılar kış şartlarında toprağın altındayken aç kalmamak için sürekli yuvalarına yiyecek taşırlar. Bu işlemi birbirlerine yardım ederek yaparlar. Bazı karıncalar dışarıda yiyecek ararlar ve bulduklarında diğer karıncalara haber verirler. O karıncalar da hep beraber yiyecekleri yuvalarına taşırlar. Bazı karıncalar da yuvada kalıp, herhangi bir tehlike anında diğer karıncalara haber verip yuvanın korunmasını sağlarlar.

Bazı farklı türdeki canlılar da birbirlerine yardımcı olurlar. Örnek olarak, fillerin kulakları çok iyi duymasına rağmen, gözleri pek iyi görmez. Zürafaların ise gözleri çok iyi görür. Zürafalar çok uzaktaki tehlikeleri görüp fillere haber verirler. Böylece düşmanlara karşı birbirlerine yardım etmiş olurlar. Belgesellerde gergedanların üzerinde bazı kuşlar görürüz. Bu kuşların, gergedanların derilerinde yaşayan keneye benzer parazitleri yiyerek beslenirler. Bir tehlike gördükleri zaman hemen gergedanı gagalayıp öterek tehlikeyi haber verirler. Böylece tehlikeden uzaklaşmış olurlar.

Geyik ve zebra sürüleri de bir arada yaşarlar. Keskin kulakları ve gözleri olan zebralar eğer bir düşman fark ederlerse hemen geyiklere haber verirler.

Canlılar arasında bunun gibi bir çok yardımlaşma örneği görebiliriz. Yaşamlarını sürdürebilmek için birbirleriyle sürekli rekabet halinde olmak zorunda olsalar da, yine yaşamak için birbirlerine yardım etmeleri, doğanın ve toplu halde yaşamanın bir gereğidir.

*** Doğadaki Canlılar Nasıl Yardımlaşır? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
happy
1
clap
1
unlike
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap