Kompozisyonlar

Dil İle Düğümlenen Diş İle Çözülemez | Kompozisyon

Dil İle Düğümlenen Diş İle Çözülemez atasözünü açıklayan bir kompozisyon yazısını içerikte bulabilirsiniz.

Dil İle Düğümlenen Diş İle Çözülemez | Kompozisyon

Dil İle Düğümlenen Diş İle Çözülemez | Kompozisyon

DİL İLE DÜĞÜMLENEN DİŞ İLE ÇÖZÜLEMEZ

İnsanoğlu bedeni ile olduğu kadar ruhu ile de değerli bir varlıktır. Dünyadaki en gelişmiş canlı olan insanın hem bedeni hem de ruhu mükemmel yaratılmıştır. Vücut yaralanmalarının pek çoğunu insan vücudu kendi kendine onarabilmektedir. Örneğin düşerek yaraladığımız kolumuz, 10 gün sonra iyileşmektedir. Ruhu incinen, kalbi kırılan insanın iyileşmesi ise bu kadar kolay olmamaktadır.

Bir insanın karşısındaki insana kötü ve kırıcı kelimeler kullanması, karşısındaki insanı üzer. İnsanın duyduğu ve hak etmediğini düşündüğü ağır sözler, canını vücudunun yaralanmasından daha fazla acıtabilir. Böyle bir durumda kırılan insanın gönlünü almak çok zor olacaktır.

Sözlerle kırılan, yani dil ile incitilen insanın gönlü zorla geri kazanılamaz. Bir insan kötü söz ve kırıcı laflarla kırıldıysa, aynı şekilde o insanın kalbi güzel söz ve gönül alıcı kelimelerle geri kazanılabilir.

İnsanın karşısındaki kişiyi kırmamak için ağzından çıkan kelimelere her zaman çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yine de istemeyerek bir insanı kırdıysak, bunu da aynı yolla düzeltmemiz gerekir. Dil yarasının açtığı yara, yine dilden dökülecek güzel ve gönül alıcı laflarla kapatılabilir.