Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Dil ile Düğümlenen Diş ile Çözülemez – Kompozisyon

“Dil ile düğümlenen diş ile çözülemez” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Dil ile Düğümlenen Diş ile Çözülemez - Kompozisyon

Dil ile Düğümlenen Diş ile Çözülemez – Kompozisyon

İnsanoğlu bedeni ile olduğu kadar ruhu ile de değerli bir varlıktır. Dünyadaki en gelişmiş canlı olan insanın hem bedeni hem de ruhu mükemmel yaratılmıştır. Vücut yaralanmalarının pek çoğunu insan vücudu kendi kendine onarabilmektedir. Örneğin düşerek yaraladığımız kolumuz, 10 gün sonra iyileşmektedir. Ruhu incinen, kalbi kırılan insanın iyileşmesi ise bu kadar kolay olmamaktadır.

Bir insanın karşısındaki insana kötü ve kırıcı kelimeler kullanması, karşısındaki insanı üzer. İnsanın duyduğu ve hak etmediğini düşündüğü ağır sözler, canını vücudunun yaralanmasından daha fazla acıtabilir. Böyle bir durumda kırılan insanın gönlünü almak çok zor olacaktır.

Sözlerle kırılan, yani dil ile incitilen insanın gönlü zorla geri kazanılamaz. Bir insan kötü söz ve kırıcı laflarla kırıldıysa, aynı şekilde o insanın kalbi güzel söz ve gönül alıcı kelimelerle geri kazanılabilir.

İnsanın karşısındaki kişiyi kırmamak için ağzından çıkan kelimelere her zaman çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yine de istemeyerek bir insanı kırdıysak, bunu da aynı yolla düzeltmemiz gerekir. Dil yarasının açtığı yara, yine dilden dökülecek güzel ve gönül alıcı laflarla kapatılabilir.

*** “Dil ile düğümlenen diş ile çözülemez” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
clap
2
sad
2
unlike
2
angry
1
love
0
happy
0
confused

3 Yorum

Yorum Yap