Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İşleyen Demir Işıldar | Çalışan Demir Pas Tutmaz – Kompozisyon

“İşleyen demir ışıldar”, “Çalışan demir pas tutmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

İşleyen Demir Işıldar | Çalışan Demir Pas Tutmaz - Kompozisyon

İşleyen Demir Işıldar | Çalışan Demir Pas Tutmaz – Kompozisyon

İnsan, doğduğunda çok çaresiz bir canlıdır. Yeni doğmuş bir bebek, her bakımdan bakıma muhtaçtır. Kendi kendisine beslenemez bile. İnsanın büyüyüp gelişmesini anne ve babası sağlar. Sonrasında ise hayata tutunmak için her insanın kendisi gayret göstermek, çaba sarf etmek zorundadır. Çalışan, çabalayan insanlar hayatta başarılı olurken, çalışmayan insanlar ise başarısızlığa mahkumdur.

Sınıfımızda öne çıkan, göze çarpan öğrenciler her zaman çalışkanlardır. Çünkü çalışan insan ışıldar. Çalışan insan dikkat çeker ve etrafındaki insanlar tarafından beğenilir. Çalışmayan, tembellik yapan insanlar, her zaman çalışkanların gölgesinde kalır.

Derslerinde başarısız olan öğrencilerin öğretmenlerinden ve çevresindeki insanlardan tebrik aldığı görülmüş müdür? Tabii ki hayır. Çalışkan ve başarılı öğrenciler ise herkes tarafından takdir edilir. Gökyüzündeki yıldızlardan parlak olanları nasıl ön plana çıkıyorsa, çalışkan insanlarda öyle dikkat çeker ve ön plana çıkar.

Çalışmak, her işte başarının anahtarıdır. Sporcular bile, iyi antrenman yapmadıklarını maçlarını kaybederler. Antrenmanlarını düzenli yapan sporcular ve takımlar ise her zaman başarılı olurlar.

Çalışmak, hayatta insana her zaman kazandırır. Başarının bir tek anahtarı var ise bu çalışmaktır. İşleyen demirin ışıldaması gibi, çalışan insan da diğer insanlar arasında adeta ışıldar.

*** “İşleyen demir ışıldar”, “Çalışan demir pas tutmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
clap
2
love
1
sad
1
unlike
1
angry
0
happy
0
confused

8 Yorum

Yorum Yap