Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Cadılar bayramı nedir? Cadılar bayramı ne zaman kutlanır? Cadılar bayramı nasıl ortaya çıkmıştır? Cadılar bayramı konulu araştırma yazısı.

Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Milletler için bayramlar ve özel günler kutlama ile geçirilen güzel günlerdir. Nasıl bizim 23 Nisan Çocuk ve Gençlik Bayramı’mız, Ramazan Bayramı’mız ve Kurban Bayramı’mız gibi önemli günlerimiz ve bayramlarımız var ise, yabancıların da böyle özel günleri ve bayramları vardır. İngilizce ismi Halloween olan Cadılar Bayramı da bu bayramlardan biridir.

Her yıl 31 Ekim tarihinde yabancılar tarafından kutlanmakta olan Cadılar Bayramı’nın bu tarihte kutlanmasının özel bir anlamı vardır. 31 Ekim tarihi, hasat mevsiminin bittiği gün olarak kabul edilmekteydi. Eski çağlarda geçim kaynağı olarak yalnızca toprak bulunduğundan bu tarihin önemi büyüktü. Halkın büyük çoğunluğu çiftçilik ile uğraşır ve geçimini bu şekilde sağlardı. Bir yıl daha yaşamanın garantisi olarak kabul edilerek kutlanan bu gün, günümüzde farklı bir noktaya gelmiştir.

İlk olarak İrlandalılar ve İngilizler tarafından kutlanmaya başlanılan Cadılar Bayramı, buradan göç ederek Amerika Birleşik Devletleri’ni kuran insanlarca da kutlanılmaya devam etmiştir. Günümüzde Cadılar Bayramı’nın en yoğun şekilde kutlandığı yer de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York’tur. Dünyanın en büyük Cadılar Bayramı geçidi New York’ta düzenlenmektedir.

Asırlar öncesinde hasat mevsimi sonu olarak kutlanan Cadılar Bayramı günümüzde, evlerin korkutucu figürlerle süslenmesi ve çocukların çeşitli hediyelerle sevindirilmesi ile kutlanmaktadır. Cadılar Bayramı akşamında kostümlü çocuklar evleri dolaşarak hediyeler toplamaktadır. Çocuklar evlerin kapılarını çalarak “Şaka mı şeker mi?” diye sorarlar. Ev sahibi “Şaka.” derse çocuklar giydikleri kostüme uygun muziplikler yaparlar. Ev sahipleri çocuklara şeker ya da harçlık verirler.

Yetişkinler ise bu günde, kıyafet baloları düzenleyip eğlenirler. Bu eğlencelerde vampir, şeytan, iskelet, cadı, hayalet gibi korkunç kostümler giyilir.

Cadılar bayramının sembolü, içi boşaltılmış ve dışına gülen yüz şekli verilmiş bal kabağıdır. Bal kabağı içine mum ya da bir ışık kaynağı konularak korkutucu bir hava verilmeye çalışılır.

Cadılar Bayramı son yıllarda ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır. Ancak bu duruma karşı çıkan pek çok kesim de vardır. İnsanların eğlenmek için her fırsatı değerlendirmeleri güzel bir davranış olsa da, bizim milli ve dini bayramlarımıza öncelik vermemiz daha yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki, her toplum kendi kültürel değerleri ile ayakta kalabilir.

*** Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

3 Yorum

Yorum Yap