Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bülbül Güle Karga Çöplüğe Götürür – Kompozisyon

“Bülbül güle karga çöplüğe götürür” sözünü açıklayan, arkadaşlık ilişkilerinin önemini anlatan kompozisyon örneği.

Bülbül Güle Karga Çöplüğe Götürür - Kompozisyon

Bülbül Güle Karga Çöplüğe Götürür – Kompozisyon

Doğadaki bütün canlılar birbiri ile etkileşim halindedir. Dünya üzerinde yaşayan en mükemmel canlı olan insan ise bu etkileşimin merkezindedir. Topluluk halinde yaşamak ve sosyal bir varlık olmak insanın doğasında vardır. Yalnızlığa uygun olarak yaratılmayan insan, çevre edinerek ve başkaları ile arkadaşlık kurarak sosyalleşmektedir. Başkaları ile arkadaşlık kurarken iyi insanları seçmenin ve onlarla arkadaşlık kurmanın önemini ifade etmek için “bülbül güle karga çöplüğe götürür” denilmiştir.

Her canlının kendine has bir doğası vardır. Bu doğa gereğince yine her canlının da yaşam alanı farklıdır. Karga, atıklardan, artıklardan ve çöplerden beslenen bir kuştur. Bu nedenle kendisi ile arkadaşlık eden kişiyi doğal olarak çöplüğe götürecektir. Bülbül ise yine doğası gereği güle konar. Bu durumda bülbül kendiyle beraber hareket edenleri, ya da kendini takip edenleri doğal olarak gülün olduğu yere götürecektir.

Bülbül güle karga çöplüğe götürür sözüne benzer atasözlerimiz de vardır. Buna örnek olarak “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünü verebiliriz. Kişi, arkadaşlık etmeye başladığı insanlarla aynı ortamda bulunacaktır. Bu nedenle kişinin arkadaşlık ettiği kişilerin iyi insanlar olması önemlidir. Arkadaşı iyi olan kişiler iyiliğe ve iyi ortamlara yönelecektir. Kötü kişilerle arkadaşlık eden insanlar ise er ya da geç kötü ortamlara girip çıkacak ve kötülüğe yöneleceklerdir.

Sonuç olarak insan arkadaşlık etmekten çekinmemeli ama arkadaşlarını doğru seçmelidir. Yanlış arkadaşlıkların insanı yanlışa sürükleyeceği unutulmamalıdır. Görüldüğü üzere hem soyut anlamda, hem de somut anlamda bülbül güle karga çöplüğe götürür sözünün ne kadar doğru olduğu ortadadır. Güle gidip gül kokusu almak isteyen bülbülle gezmelidir. İyi huylar edinip iyi insan olmak isteyen kişi de, iyi kişilerle arkadaşlık etmelidir.

*** “Bülbül güle karga çöplüğe götürür” sözünü açıklayan, arkadaşlık ilişkilerinin önemini anlatan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
unlike
7
love
3
angry
1
happy
1
clap
1
confused
1
sad

4 Yorum

Yorum Yap