Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Topluluk Halinde Yaşamanın Getirdiği Sorumluluklar Nelerdir?

Topluluk halinde yaşamanın getirdiği sorumluluklar nelerdir? Toplumu oluşturan bireyler olarak sorumluluklarımız nelerdir? Toplumsal sorumluluk konulu araştırma yazısı.

Topluluk Halinde Yaşamanın Getirdiği Sorumluluklar Nelerdir?

Topluluk Halinde Yaşamanın Getirdiği Sorumluluklar Nelerdir?

İnsanlar, yalnız yaşamanın getirdiği zorluklar nedeniyle, topluluk halinde bir arada yaşamayı tercih etmişlerdir. İnsan, bazı temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Bu yüzden belirli bir topluluk içinde yaşamaya devam eder.

Her insanın, toplu halde yaşamanın gereği olarak, toplum içerisinde bazı görev ve sorumlulukları vardır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma ortamında bu görev ve sorumluluklar yerine getirilmezse, o toplum sağlıklı bir toplum değildir ve bir çok sorunu da beraberinde getirir. Peki topluluk halinde yaşamanın getirdiği sorumluluklar nelerdir?

Topluluk halinde yaşamanın getirdiği bazı sorumluluklar ise şunlardır:

» Başkalarına ait olan eşyaları izin almadan kullanmamak. Bu eşyaları sahiplerinin haberi olmadan almamak.

» Toplumun ortak malı olan parklara, bahçelere, banklara, çöp kutularına, sokak lambalarına vs. zarar vermemek, bu ortak malları korumak.

» Bir yakınımız, akrabamız, komşumuz hastalandığı zaman onları ziyaret etmek, yardımcı olmak, ihtiyaçlarını karşılamak. Hayatlarını kaybettilerse onların cenaze törenlerine katılmak.

» Görüşlerine katılmasak bile, birlikte yaşadığımız tüm insanlara saygılı davranmak, onların görüş ve fikirlerinden dolayı aşağılamamak, herkese karşı nazik ve kibar davranmak. Onlara kötü söz söylememek.

» Başkalarını rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmamak, müzik dinlememek.

» Yerlere çöp atmamak, tükürmemek, çevremizi her daim temiz tutmak.

» Yaşlılara, engelli insanlara, hamile kadınlara ihtiyaçları olduğunda her daim yardım etmek. Otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarında oturacak yer yoksa onlara yer vermek.

» Hırsızlık, kavga, başkasının eşyasına zarar vermek gibi olumsuz bir durumla karşılaşıldığında hemen polise haber vermek. Kaza yapmış, yaralı ya da sağlık durumu iyi olmayan biri görüldüğünde hemen ambulans çağırmak. Birinin evinde, iş yerinde veya ortak kullanım alanlarında yangın çıkmışsa itfaiyeye haber vermek.

*** Topluluk Halinde Yaşamanın Getirdiği Sorumluluklar Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap