Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Eşitlik Olmadan Demokrasi Olmaz – Kompozisyon

“Eşitlik olmadan demokrasi olmaz” sözünü açıklayan, demokrasinin dayandığı temel ilkeleri konu alan kompozisyon örneği.

Eşitlik Olmadan Demokrasi Olmaz - Kompozisyon

Eşitlik Olmadan Demokrasi Olmaz – Kompozisyon

İnsanlar birlikte yaşamaya başlamalarının ardından zamanla toplumlar oluşmuştur. Toplumlar sistemleşmiş ve devletler kurmaya başlamıştır. Her bir devletin de kendine has bir yönetim anlayışı vardır. Zaman içerisinde ortaya çıkmıştır ki, insanlar için en iyi yönetim şekli, demokrasinin hakim olduğu yönetim şekli ya da şekilleridir. Yine zamanla bir şey daha ortaya çıkmıştır ki; eşitlik olmadan demokrasi olmaz.

Bir toplumu oluşturan her bireyin, birbiri ile eşit haklara sahip olması gerekir. Herkesin devlet önünde eşit olması demokrasinin olmazsa olmazıdır. Aynı şekilde herkes, hukuk önünde de eşit olmak durumundadır. Ancak bu şekilde bir toplumda ya da bir devlette demokrasiden söz edilebilir. Eşit haklara sahip olmayan kişilerin bir arada bulunduğu toplumlarda demokrasi vardır diyemeyiz.

Noam Chomsky; “Eşitlik olmadan demokrasi olmaz” derken, insanlar arasındaki eşitliğin önemine dikkat çekmiştir. Doğduğunda eşit olarak dünyaya gelen her birey, sonradan sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflar gerek maddi güç, gerek ırk ve gerekse görüş ya da inanç nedeniyle oluşmaktadır. Birbiriyle aynı toplumsal sınıfta yer almayan insanlar bir arada yaşayamamaya başlamakta ve aralarında görünmez duvarlar oluşmaya başlamaktadır. Böylesi toplumlarda insanların birbirlerini sevmesi mümkün değildir. Hatta zaman içerisinde insanlar birbirlerine olan saygıyı dahi yitirmektedirler.

Toplumda sahici manada demokrasiyi hakim kılmak isteyen yönetimler, öncelikle insanlar arasındaki eşitliği tesis etmelidirler. Kendini özgür hisseden ve eğitim, sağlık, fırsat eşitliği, maddi imkanlar gibi konularda toplumun diğer bireyleri ile aynı haklara sahip olduğunu düşünen kişilerin oluşturduğu toplumlarda demokrasi daha kolay sağlanabilecektir. Demokrasi öncelikle zihinlerde yerleşmeli ve toplumun her bir ferdi demokratik bir toplumda yaşadığına ikna olmalıdır. Bunun için de fertler arasındaki haklar eşit olmalıdır. Çünkü eşitlik olmadan demokrasi olmaz.

*** “Eşitlik olmadan demokrasi olmaz” sözünü açıklayan, demokrasinin dayandığı temel ilkeleri konu alan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
angry
1
clap
1
love
1
sad
1
unlike
0
happy
0
confused

5 Yorum

Yorum Yap