Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bugünün İşini Yarına Bırakma – Kompozisyon

“Bugünün işini yarına bırakma” sözünü açıklayan, her işin zamanında yapılmasının önemini anlatan kompozisyon örneği.

Bugünün İşini Yarına Bırakma - Kompozisyon

Bugünün İşini Yarına Bırakma – Kompozisyon

İnsanoğlu olarak hepimiz çalışmak zorundayız. Hayatın devamlılığı için çalışmak, çaba sarf etmek ve gayret göstermek gerekir. Hem kendi mutluluğumuz ve huzurumuz için hem de çevremizin mutluluğu ve huzuru için çalışmamız gerekir. Bununla birlikte bazen tembellik yapmak insanın doğasında vardır. Tembellik yapıldığında ise işler birikir ve altından kalkılamaz bir hal alır. Ayrıca zamanında yapılmayan işler farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle atalarımız, bugünün işini yarına bırakma diyerek her işin zamanında yapılması gerektiğine dikkat çekmişlerdir.

Zaman, hayatın en önemli gerçeklerinden biridir. Nasıl okulumuzun başlama saati ve bitiş saati belli ise, her şey bir zaman dilimine bağlıdır. Bir arkadaşımızla buluşmak için dahi bir saat belirler ve belirlediğimiz vakitte buluşma yerinde oluruz. Yani zaman, hayatımızda pek çok konuda belirleyici bir konumdadır diyebiliriz. Zamanında yapılmayan işler genellikle anlamını yitirir ve daha sonra yapılsa dahi bir şey ifade etmez. Arkadaşımızla belirlediğimiz buluşma saatinden 2 veya 3 saat sonra buluşma yerine gitsek arkadaşımızı orada bulamayacağımız bellidir. Çünkü belirlediğimiz vakit geçmiştir. İşte bu durum, bize zamanın önemini gösterir.

Öğretmenimizin bize verdiği ve yarın yaparak getirmemizi istediği ödevimizi yapmayarak başka bir gün yapmak istersek bu doğru bir davranış olur mu? Tabii ki hayır. Öğretmenimizin ödevimizi yaparak getirmemizi istediği gün okula götürmediğimizde hem düşük not alacağımızı, hem de öğretmenimizin gözünde kötü duruma düşeceğimizi biliriz. Ertesi gün ise bu ödevi yapmamızın artık bir anlamı kalmaz. Çünkü bize verilen zaman dolmuştur. İşte bu nedenle bugünün işini yarına bırakmamalıyız. Hatta şimdinin işini, bir saat sonraya bile bırakmamalıyız. Bir işin yapılması için doğru vakit ne zamansa o iş o vakitte yapılmalıdır.

Sonra yapılmak üzere ertelen işler bizi tembelliğe alıştırır. Ayrıca ertelediğimiz işi sonra yapamam ihtimalimiz de her zaman vardır. Çünkü o zamana başka bir işimiz çıkabilir. Bu nedenle bugünün işini yarına bırakma diyen atalarımızın sözüne önem vermeliyiz. İşlerini zamanında yapmayan ve sürekli ertelemeye çalışan insanların genellikle başarısız olduğunu unutmamalı ve tembellik yapmak için bahaneler üretmemeliyiz.

*** “Bugünün işini yarına bırakma” sözünü açıklayan, her işin zamanında yapılmasının önemini anlatan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
clap
6
angry
5
sad
5
unlike
3
love
3
confused
1
happy

14 Yorum

Yorum Yap