Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Engellilerin Yaşadığı Zorluklar – Kompozisyon

Konusu engellilerin yaşadığı zorluklar olan, engelli insanlarımızın günlük hayatta yaşadıkları sıkıntılara değinen kompozisyon örneği.

Engellilerin Yaşadığı Zorluklar - Kompozisyon

Engellilerin Yaşadığı Zorluklar – Kompozisyon

İnsanların doğuştan olan ya da sonradan yaşadığı bir olay, bir kaza sonucu bir organını yeterince kullanamama durumu, engel olarak belirtilmektedir. Trafik kazasında ayağını kaybeden bir birey, doğuştan zeka geriliği olan bir insan engelli bireylere örnek verilebilir. Engelli insanlar pek çok alanda zorluklar yaşamaktadır. Engellilerin yaşadığı zorluklar onları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir.

Engellilerin yaşadığı zorluklar arasında en etkileyici ve kırıcı olanı, toplumdaki insanların onlara bakış açılarıdır. Engelli birini gördüğünde rahatsız edecek şekildeki bakışlar, konuşmalar ve küçümseme düzeyindeki tavırlar, duyarsız insanların engelli insanlara yaşattığı sıkıntılardandır. Engelli olmanın bir tercih olmadığını, her birey bir engelli adayı olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Çünkü ufak bir dikkatsizliğimiz, ya da dahil olduğumuz bir olay sonucu hepimiz engelli olabiliriz.

Engelli insanların yaşadığı zorluklar arasında sokakta, parkta, caddede rahatça hareket edememek de bulunmaktadır. Örneğin yürüyemeyen ve tekerli sandalye kullanmak zorunda olan bir insan, kaldırımdan inerken, otobüse binerken zorluk yaşamaktadır. Engelli vatandaşlar düşünülerek sokaklarda onların hayatını kolaylaştıracak yerler yapılmalıdır. Bunun yanı sıra otobüse binmek bile engelli vatandaşlar için çile haline gelmektedir. Toplu taşıma araçları engelli insanların kullanımına uygun biçimde üretilmelidir. Engelli insanlar kendilerine uygun yollar ve araçlar olmadığından dolayı hep birileriyle hareket etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu da onları derinden yaralayan bir meseledir.

Bina, hastane, iş yeri vb. gibi yerlerin girişlerini engelli insanlara uygun yapmak onların hayatını kolaylaştırmada yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak görme ve duyma engelliler de pek çok zorluk yaşamaktadırlar. Televizyon izleyememek, kitap okuyamamak, bir manzara karşısında oturup seyredememek görme engellilerin hissettiği büyük eksiklik olsa da sokakta yürüyememek, koşamamak, kendi işlerini halledememek onlar için büyük sıkıntıdır.

Engellilerin yaşadığı zorluklar maalesef toplumumuz tarafından dikkate alınmıyor. Oysa toplumumuzda neredeyse her 10 kişiden 1’i engelli konumunda. Ayrıca her insanın da potansiyel bir engelli olduğunu, yani aslında her insanın bir engelli adayı olduğunu dikkate aldığımızda engelli vatandaşlarımızın yerine kendimizi koymak çok da zor olmasa gerek. Empati yaparak engelli vatandaşlarımızın yaşadığı zorlukları anlamalı ve bu zorlukları gidermek için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz.

*** Konusu engellilerin yaşadığı zorluklar olan, engelli insanlarımızın günlük hayatta yaşadıkları sıkıntılara değinen kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
love
9
clap
5
unlike
4
happy
4
sad
4
angry
3
confused

50 Yorum

Yorum Yap