Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bir Millet İçin Dil Neden Önemlidir? – Kompozisyon

Bir millet için dil neden önemlidir sorusunu cevaplayan kompozisyon örneği.

Bir Millet İçin Dil Neden Önemlidir? - Kompozisyon

Bir Millet İçin Dil Neden Önemlidir? – Kompozisyon

İnsanların hayatlarındaki en önemli varlıklardan birisi, belki de en önemlisi “annedir”. Bizi dünyaya getiren annemiz ömrümüz boyunca da iyiliğimizi ister. Annemiz bizi dünyaya getirdikten sonra, gelişip büyümemiz ve dünyayı öğrenmemiz için de çalışır çabalar. Annemizden ilk duyduğumuz kelimeler, bizim hayatta duyduğumuz ve öğrendiğimiz ilk sözcüklerdir. Bu kelimelerin söylendiği dil; “anadilimiz”dir artık bizim.

Aynı vatan üzerinde dünyaya gelen ve aynı anadilini konuşmaya başlayan insanlar, toplamda birbirleriyle bu dili kullanarak anlaşırlar. “Dil” toplumlar için adeta bir yapışkan konumundadır. Dil, toplumu oluşturan insanları birbirine bağlayan en önemli unsurlardandır. Nasıl ki taşlar harçsız duvar olmaz ve bir bina çimentosuz ayakta kalamaz; aynı dili konuşmayan insanlar da bir arada yaşayamaz.

Milletleri bir arada tutan ve geleceğe götüren, o milleti oluşturan unsurların ortak noktalarıdır. Bir millet, geçmişini ancak sahip olduğu “dil” sayesinde öğrenebilir. Atalarımızdan kalan kitaplar, belgeler, ancak dilimizi koruduğumuz ve devam ettirdiğimiz sürece anlamlıdır. Dilini unutan yahut onun bozulmasına izin veren milletler geçmişlerine yabancılaşır. Buna izin veren milletlerin geleceği de olamaz. Çünkü bugünden geleceğe aktarılan belgeler, dildeki değişme sonucunda ileride bir anlam taşımayacaktır. Sonuçta geçmişine yabancı bir nesil yetişecektir.

Ortak dili bulunmayan milletler aynı duygu ve düşüncede buluşamazlar. Dilinin bozulmasına izin veren toplumlar duygu ve his bütünlüğünü sağlayamaz, “millet” olma bilincini oluşturamazlar.

İnsanın annesi kendisi için ne kadar önemliyse, milletler için de “dil” o kadar önemlidir. Annesini kaybeden insan kendisini nasıl yalnız hissederse, anadilini unutan toplumlar da milletliğini kaybeder.

*** Bir millet için dil neden önemlidir sorusunu cevaplayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap