Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Milletin Sevgisi Kadar Büyük Mükafat Yoktur – Konuşma

Atatürk’ün millet sevgisiyle ilgili sözlerinden biri hakkında bir konuşma hazırladık. Bu konuşma için Atatürk’ün “Milletin sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.” sözünü seçtik.

Milletin Sevgisi Kadar Büyük Mükafat Yoktur - Konuşma

Milletin Sevgisi Kadar Büyük Mükafat Yoktur – Konuşma

Sevgili arkadaşlar.

Atatürk’ün insanları ve milletini ne kadar çok sevdiğini hepimiz biliyoruz. Zaten milletini sevmeyen bir insan, milletinin, ülkesinin özgürlüğü için bu kadar çalışmaz, bu kadar fedakarlık yapmaz. İşte Atatürk’ün bu kadar büyük bir lider yapan, milletine karşı duyduğu derin sevgi ve bağlılıktır.

Bu sevgi elbette karşılıksız değildir. Biz de millet olarak ulu önderimiz Atatürk’ü gönülden seviyoruz. Bir halkın tamamının bir kişiyi gönülden sevmesi, bir insan için ne kadar güzel bir şeydir değil mi? Bir düşünün: Yaptığınız işler, başarılarınız, iyi bir insan olmanız, sorunlara çözüm bulmanız nedeniyle okuldaki herkes sizi seviyor, size saygı duyuyor. Bunu hissettiğinizde ne kadar çok mutlu olur, ne kadar çok gurur duyarsınız. Bu belki de sizi hayatınız boyunca en çok mutlu edecek şeydir.

İşte Atatürk de, koskoca bir milletin her ferdinin kendisine duyduğu sevgiden çok hoşnuttur. O kadar ki bu sevgiyi, kendisine bir ödül olarak görmüştür. “Milletin sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.” sözü de bu sevginin onun için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Atatürk bu sözüyle ayrıca ülke yöneticilerine de seslenmektedir. “Eğer yaptığınız işlerin bir karşılığını bekliyorsanız sizin için en büyük ödül, milletinizin sizi gönülden sevmesi olacaktır.” demek de istemektedir.

Değerli arkadaşlar.

Bir milletin tamamının bir kişiyi bağrına basması, ona derinden bir sevgi beslemesi herkese nasip olacak bir durum değildir. Bunu sağlamak için Atatürk gibi vatanı ve milleti için binbir fedakarlıkla mücadele eden, her işinde milletinin geleceğini düşünen, milletini yüceltmek için çalışan bir birey olmak gerekir. Biz de eğer bunu başarabilirsek, milletimizin sevgisini kazanma zevkine erişebiliriz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

*** “Milletin sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.” sözü hakkında konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
clap
11
angry
8
unlike
7
love
1
happy
1
confused
1
sad

43 Yorum

Yorum Yap