Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Baharın Hissettirdikleri – Kompozisyon

Bahar mevsiminin insanda uyandırdığı duyguları, baharın hissettirdikleri, baharın bize aşıladığı düşüncelerin anlatıldığı kompozisyon örneği.

Baharın Hissettirdikleri - Kompozisyon

Baharın Hissettirdikleri – Kompozisyon

Uzun bir sonbahar ve ardından gelen kış mevsimi yavaş yavaş geride kalıyor. Bahar aylarının yaklaştığı bu günlerde içimiz daha bir kıpır kıpır. Kış mevsimi boyunca çok az gördüğümüz güneşi artık daha fazla göreceğiz. Kış boyunca kar ve yağmur sularından beslenen tohumlar baharla birlikte yeşermeye başlayacak.

Baharın gelmesi hem doğada hem de insan ruhunda yeşerme sağlıyor. Uzun süren kışın ardından güneşli günlerin gelmesi insanın ruhunun da tıpkı doğa gibi adeta çiçek açmasına imkan tanıyor. Çabuk akşam olan kış günlerinden, bol güneşli uzun günlere geçmek insanın içindeki yaşama sevincini uyandırıyor.

Soğuk kış günlerinde herkes evinden dışarı çıkmak istemeyebiliyor. Yahut evinden iş ya da okul için çıkan insanlar bir an önce evlerine dönmeye çalışıyorlar. Bahar aylarında ise bu durum tam tersine dönüyor. İşi olmayan insanlar dahi dışarı çıkmak, gezmek ve dolaşmak istiyorlar. Okul sonrasında öğrenciler oyunlar oynamak ve akşam olana kadar güzel havanın tadını çıkarmak istiyorlar.

Bahar ayları uzun ve soğuk bir kışın ardından insanın neşelenmesini sağlıyor. Güneşli günlerin, insanda mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağladığı bilimsel olarak da ispatlanmış durumda. Baharla birlikte canlanan doğa, yeşilleniyor ve adeta ruhumuzu doyuruyor.

Doğada açan rengarenk çiçeklerin görüntüsü ortaya bir renk cümbüşü çıkarıyor. Baharın gelmesi ile sıkıntılar ve dertler daha kolay atlatılıyor. Baharın güzel günlerinin bizim için ve ülkemiz için hayırlı olması dileğiyle…

*** Bahar mevsiminin insanda uyandırdığı duyguları, baharın hissettirdikleri, baharın bize aşıladığı düşüncelerin anlatıldığı kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
2
unlike
1
happy
1
love
1
confused
0
sad
0
angry

5 Yorum

Yorum Yap