Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Olmaz – Kompozisyon

“Ana gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Olmaz - Kompozisyon

Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Olmaz – Kompozisyon

Bizi dokuz ay boyunca karnında taşıyan ve dünyaya getiren annemiz en değerli varlıklarımızdır. Dünyaya geldikten sonra da büyüyüp gelişmemiz için elinden gelen her şeyi yapan annelerimizin hakkı ödenmez.

Her insan büyüyüp yetişkin olduğunda dahi annesinin çocuğudur. Her çocuk da mutlaka annesine muhtaçtır. Annenin çocuğuna verdiği sevgiyi başka hiçbir canlı veremez. İnsan yetişkin olduktan sonra başka insanları da sevebilir, ancak bu sevgilerin hiç biri anne sevgisinin yerini tutmaz.

Anneler çocuklarını hiçbir karşılık beklemeden sever. Bu sevgi hiçbir durumda azalmaz ve bitmez. Çocuklar annelerini bazen incitseler ve üzseler de, annelerin çocuklarına olan sevgisinde azalma olmaz. Çocukların da annelerinin bu sevgisini karşılıksız bırakmaması ve annelerine hak ettikleri değeri vermeleri gerekir.

İnsanlar birbirlerini çeşitli özelliklerinden dolayı severken, anneler çocuklarını her koşulda severler. Yanlış bir hareket ya da davranış sergilediğinizde arkadaşlarınız sizinle arkadaşlığını bitirebilir. Anneniz ise kendisine yanlış bir davranışta bulunsanız bile sizi affedecektir. Bu yüzden bu dünyada anne sevgisinin yerini tutacak bir sevgi yoktur.

*** “Ana gibi yar, bağdat gibi diyar olmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
clap
2
love
2
unlike
1
sad
0
happy
0
confused
0
angry

1 Yorum

  • Bu cümlesi “yâr” sözcüğü Farsçada uçurum demektir. Ana(Ane) de İran’da bir uçurumdur, anne değil. Yani “Ana gibi yâr” derken “Ana gibi uçurum” demektir.

Yorum Yap