Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bağımsızlığın Önemi – Konuşma

Bağımsızlık nedir? Bağımsızlığın önemi nedir? Bağımsızlığın önemi konulu konuşma örneği.

Bağımsızlığın Önemi - Konuşma

Bağımsızlığın Önemi – Konuşma

Sevgili arkadaşlar;

Özgürlük ve bağımsızlık milletlerin olmazsa olmazıdır. Baskı ve boyunduruk altında yaşamayı hiçbir millet istemez. Hele de Türk Milleti’nin genlerinde boyunduruk altında yaşamak yoktur. Türk Milleti’nin karakteristik özelliği olan bağımsızlık ve özgürlük, her zaman ve her ortamda kendisini göstermiştir. Bu sayede Türk Milleti her zorluğun altından kalkmayı başarmıştır. Bağımsızlığın önemi Türk Milleti’nin her ferdi tarafından bilinmektedir.

Türk Milleti tarih boyunca onlarca farklı devlet kurmuştur. Bulunduğu hiçbir zorlu koşula yenilmeyen Türk Milleti, bağımsızlığını da hiçbir şeye değişmemiştir. Her türlü savaştan zaferle çıkan Türk Milleti bağımsızlığını tekrar elde edebilme kabiliyetini göstermiştir. Bunun en büyük göstergelerinden birisi de Kurtuluş Savaşı’dır. Yokluk ve zorlu koşullar altında verilen Kurtuluş Mücadelesinden Türk Milleti karakterinde taşıdığı bağımsızlık özelliği ile çıkmıştır.

Sevgili arkadaşlar;

Dünyada hemen hemen her şeyin önemi, o şey kabul edildiğinde anlaşılmaktadır. Örneğin sağlıklı insan sağlığının, varlıklı insan da varlığının kıymetini pek bilmez. Tıpkı bu örneklerde olduğu gibi; bağımsız ve özgür milletler de bağımsızlıklarının kıymetinin farkında değillerdir. Oysa bağımsızlık kimse tarafından kimseye altın tepside sunulmamıştır. Bağımsızlık, mücadele verilerek elde edilen çok kıymetli bir değerdir. Hele de biz Türkler, bağımsızlığımızı yeniden kazanabilmek için pek çok farklı düşmanla aynı anda savaşmışızdır.

Bağımsızlığımızın öneminin farkında olmak ve bağımsız bir millet olabilmemiz için her türlü fedakarlığı yapan atalarımızı anmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Bu görevi yerine getirmeli; bağımsızlığımızın uğruna şehit düşen, gazi olan ve türlü cefalar çeken atalarımızı her daim saygı ile yad etmeliyiz. Ülkemizi geliştirmek ve zenginleştirmek için elimizden gelen çabayı göstererek; bir daha milletimizin bağımsızlık mücadelesi verecek duruma düşmemesini sağlamalıyız.

Sevgili arkadaşlar;

Bağımsızlığımızın kıymetini, o elimizdeyken bilmeliyiz. Bağımsızlık, hava gibi bir ihtiyaçtır. Gözle göremeyiz, elle tutamayız ama onsuz da yaşayamayız. Hepimiz bağımsızlığın hava kadar önemli bir ihtiyaç olduğu bilincinde olmalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Bunun için gereken kudret, Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde söylediği gibi; “damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.”

*** Bağımsızlık nedir? Bağımsızlığın önemi nedir? Bağımsızlığın önemi konulu konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
love
15
clap
7
unlike
5
confused
5
angry
3
sad
2
happy

6 Yorum

Yorum Yap