Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gün Bugündür – Hikaye

Türk askerinin kahramanlıklarını, vefakarlığını ve kurtuluş mücadelesini konu alan hikaye örneği.

Gün Bugündür - Hikaye

Gün Bugündür – Hikaye

Bundan neredeyse 1 asır önce, çok çetin koşullarda Kurtuluş Savaşı devam ediyormuş. Kurtuluş Savaşı’nın en önemli anlarından biri olan, dönüm noktası olarak kabul edilen Sakarya Meydan Savaşı sırasında düşman, Türk Ordusu’nu iyiden iyiye köşeye sıkıştırmış. Türk Ordusu geri çekilmek zorunda kalmış. Eylül ayı başlarında soğuk bir gecede Türk Ordusu geri çekilirken üsteğmen Mehmet ve emrindeki yaralı askerleri yollarını şaşırmışlar…

Üsteğmen Mehmet ve emrindeki yaralı 20-30 civarında asker, peşlerinde büyük bir ordu olduğu halde bir dağ yamacında köşeye sıkışmışlar. Civardaki bir dağ köyü ve o köyün sakinleri olanları yüksekçe bir konumdan izliyorlarmış. Kendilerine doğru gelen atlıların Türk Askerleri olduğunu anlayarak hemen yanlarına gelmişler ve canları pahasına Türk askerlerini köylerine getirerek ahırlara saklamışlar. Bir müddet sonra köye gelen Yunan askerleri köylülere Türk askerlerini görüp görmediklerini sormuşlar. Köylüler elbette Türk askerlerini görmediklerini söyleseler de Yunan askerler köylülere inanmamışlar. Birkaç saat köylülere eziyet etmişler, dayak atmışlar. Köylüler canları pahasına askerlerimizi ele vermemişler ve yerlerini söylememişler. Yunan askerleri bunca eziyete rağmen köylüler bir şey söylemeyince; askerlerin köyde olmadıklarına ikna olarak o köyü terk etmişler.

Yunan askerlerinin gitmesinden sonra köylüler sağ salim üsteğmen Mehmet ve yaralı askerlerini sakladıkları yerlerden çıkararak ordu karargahına kadar götürmüşler. Köylülerin bu kahramanlığını unutamayan üsteğmen Mehmet bunu hatıralarını yazdığı defterde kaleme almış. Köylü bir teyzenin ettiği lafı da yazmış; “Oğul; yüz sene sonra da olsa sen de bizi kurtarırsın bir gün, tasalanma…”

Aradan hemen hemen yüz sene geçmiş; takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösteriyormuş. Hain darbe girişimi haberini alan üsteğmen Mehmet’in torununun torunu olan üsteğmen Mehmet; izinde olduğu için darbe girişimini televizyondan öğrenmiş. Büyük büyük dedesinin kendisinde olan ve defalarca kez okuduğu günlüğündeki köylü teyzenin sözü hemen aklına gelmiş. “Gün bugündür” diyerek yola koyulmuş ve izinde olmasına rağmen hemen birliğine dönmüş. Askerlerini toparlamış, darbecilere karşı mücadele etmiş. Üsteğmen Mehmet Dede’nin torunu Üsteğmen Mehmet, bir kahramanlık hikayesi yazarak vatanın bir kez daha kurtulmasına katkıda bulunmuş.

*** Türk askerinin kahramanlıklarını, vefakarlığını ve kurtuluş mücadelesini konu alan hikaye örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
angry
7
clap
4
love
2
happy
2
confused
2
unlike
1
sad

16 Yorum

Yorum Yap