Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Azim ve Kararlılık Konulu Fabl

Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl örneği.

Azim ve Kararlılık Konulu Fabl

Azim ve Kararlılık Konulu Fabl

BONCUK KUŞUN AZMİ

Göçmen kuşlar sıcak bir ülkeye göç ederken yolda fırtınaya yakalanırlar. Fırtınanın geçmesini beklemek için bir ormanda konaklamaya karar verirler. Ormanda fırtınanın geçmesini beklerken çalıların arasında yem dolu bir çuval görürler. Yolculuk esnasında oldukça acıkan kuşlar hemen çuvala doğru uçup yemlenmeye başlarlar.

Fakat yem çuvalı bir tuzaktır. Aniden üstlerine kalın iplerden yapılmış bir ağ düşer. Kuşlar hemen ağdan kurtulmak için çırpınırlar fakat başaramazlar. Lider kuş, diğer kuşlardan çırpınmayı kesmelerini, buradan kurtulmanın imkansız olduğunu söyler. Diğer kuşlar da lider kuşa hak verirler. Çırpınmayı bırakıp başlarına gelecekleri beklemeye başlarlar.

Boncuk kuş ise bunu kabul etmez. Gagasıyla ağın ipini gagalamaya başlar. Lider kuş bu yaptığının faydasız olduğunu, gagası ile o ipi asla kesemeyeceğini söyler. Boncuk kuş aldırmaz. İpi iki saat boyunca gagalamaya devam eder. Sonunda yıpranan ip kopuverir ve ağda herkesin çıkabileceği kadar bir delik açılır. Böylece bütün kuşlar kurtulur. Boncuk kuş lider kuşa “Azim ve sebat, insanların en büyük yardımcısıdır.” der ve neşeyle gök yüzüne doğru kanatlanır.

*** Konusu azim ve kararlılık olan fabl örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
340
clap
112
unlike
101
angry
65
love
29
sad
28
confused
25
happy

200 Yorum

Yorum Yap