Ayrılık ve Hasretin Yaşantımızdaki Yeri – Kompozisyon


Ayrılık ve hasretin yaşantımızdaki yeri konulu, özlem duygusunun insanlara olan etkilerini ele alan bir kompozisyon örneğini içerikte bulabilirsiniz.


Ayrılık ve Hasretin Yaşantımızdaki Yeri | Kompozisyon

Ayrılık ve Hasretin Yaşantımızdaki Yeri – Kompozisyon


İnsanoğlu, Allah tarafından duygu ve düşüncelerini kullanabilen bir varlık olarak yaratılmıştır. Doğada insan haricinde hem aklını hem de duygularını kullanabilen başka bir varlık yoktur. Bu özellik, en değerlik varlık olarak insanın ön plana çıkmasını sağlamıştır. İnsanın duygu ve düşünceleri her olay karşısında farklı gelişebilmektedir. Hayatta insanın karşısına her türlü olay çıkabilmektedir. Mutluluk ya da üzüntünün de, ayrılık ve hasretin yaşantımızdaki yeri de farklıdır.

İnsan, hayatı boyunca yüzlerce farklı olayla karşılaşır. Bu olaylar karşısında insanın farklı duygu ve düşüncelere kapılması gayet doğaldır. Hayatımıza olumlu etki edecek olaylar yaşandığında hissettiğimiz duygular ve verdiğimiz tepkiler farklı iken, olumsuz durumlar karşısında verdiğimiz tepkiler ve hissettiğimiz duygular da farklıdır. Bu duyguların tamamı insanlar içindir ve insan olmanın gereğidir. Olumlu olaylar sonrasında hissedilen güzel duygular ne kadar normalse, olumsuz olaylar sonrasında hissedilen duygular da bir o kadar normaldir.

Hiç kimsenin hayatı her daim olumlu olaylarla sürmez. Maalesef hüzün verici olaylar ve üzüntü duyacağımız şeylerde başımıza gelebilir. Ayrılık da bu olaylar arasındadır ve bizlere hüzün verir. Ayrılık, pek çok sebepten gerçekleşebilir. İki insan arasında ayrılığın gerçekleşmesi için söz konusu iki insanın birbirine sevgi ve bağlılık duyması yeterlidir. Bu iki insanın illa ki karşı cins, sevgili ya da karı-koca olması gerekmez. Askere giden abimizin evimizden, yakınımızda gitmesi ayrılıktır. Üniversitede okumak için farklı bir ile giden ablamızın evimizde gitmesi de ayrılığa örnektir.

Ayrılık, devamında üzüntü getiren bir olaydır. Yakınımızdan giden annemiz, ablamız, babamız veya annemizden ayrılmak bizi üzer. Okuldaki veya mahalledeki arkadaşımızın başka bir yere taşınması nedeniyle ondan ayrılmamız da aynı şekilde bize hüzün verir. İnsan bununla karşılaşacağını bilmeli ve bu durumlara aşırı tepki göstermemelidir. Birleşmek ve kavuşmak hayatın içinde olduğu gibi, ayrılık da hayatın içinde vardır.

Muhakkak ayrılık ve hasretin yaşantımızdaki yeri ne kadar az olursa o kadar iyidir, ama bunun yaşamın bir gerçeği olduğu da unutulmamalıdır. Ayrılıklara, kavuşma olabilmesi için gereken küçük aralar olarak bakmak üzüntümüzü hafifletecektir. Ayrılıkta yaşanan hasret, yani özlem duygusu, kavuşma sırasında mutluluğa dönüşecektir.


Ayrılık ve hasretin yaşantımızdaki yeri konulu, özlem duygusunun insanlara olan etkilerini ele alan bir kompozisyon örneğini beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Kompozisyon Yazıları İçin Tıklayın

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!