Alışkanlık Anahtarı Yitirilmiş Bir Kelepçedir – Kompozisyon


Alışkanlık anahtarı yitirilmiş bir kelepçedir sözünü açıklayan bir kompozisyon örneğini içerikte bulabilirsiniz.


Alışkanlık Anahtarı Yitirilmiş Bir Kelepçedir - Kompozisyon

Alışkanlık Anahtarı Yitirilmiş Bir Kelepçedir – Kompozisyon


Davranışlar hayatımızı belirleyen önemli göstergeler durumundadır. İnsanın davranışları, çevresindeki insanların kendisine olan davranışları başta olmak üzere pek çok şeyi etkiler. Bir davranışın sürekli tekrarlanması durumunda, bir müddet sonra o davranış “alışkanlık” haline gelir. Alışkanlıklar ise, insanlar için adeta birer prangadır.

Alışkanlık edinilmiş bir davranış, insanın artık kurtulmasının çok zor olduğu bir olgudur. Bu nedenle insanoğlu davranışlarına çok dikkat etmek zorundadır. Dikkatsiz ve özensiz şekilde tekrarladığımız davranışlarımız, zamanla alışkanlık haline dönüşebilmektedir. Bu davranışların alışkanlık halini almasının ardından ise davranışın değiştirilmesi neredeyse imkansızdır.

Davranışlarına dikkat eden ve olumlu davranışlar sergilemeye gayret gösteren insanlar, zamanla bu davranışlarının alışkanlık olduğunu göreceklerdir. İyi davranışları ve iyi huyları alışkanlık edinen bir insan, ömür boyunca bu hareketleri sergilemeye devam edecektir.

Belli bir davranışı alışkanlık edinmek, çoğu zaman insanın fark etmediği bir süreç ile gelişmektedir. Gün içerisinde bir ya da birkaç kez tekrarlanan davranış, insanın “alışkanlık olsun diye” tekrarladığı hareketler değildir. Bununla birlikte insan hissetmeden bu davranışların zamanla alışkanlık haline geldiğini fark edecektir. Yahut çevresinden bu yönde tepkiler almaya başlayacaktır.

Alışkanlıkların çok kolay edinilebildiği ve çok zor bırakılabildiği dikkate alındığında, insanın “iyi” davranışlarda bulunmasının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Olumsuz davranış yahut hareketlerin çok kısa zamanda alışkanlığa dönüşebileceği de dikkate alınarak “kötü” olan her şeyden uzak durmakta yarar vardır.


Alışkanlık anahtarı yitirilmiş bir kelepçedir sözünü açıklayan bir kompozisyon örneğini beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!