Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk’e Layık Olmak – Kompozisyon

Atatürk’e layık olmak konulu kompozisyon örneği.

Atatürk'e Layık Olmak - Kompozisyon

Atatürk’e Layık Olmak – Kompozisyon

Modern Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamaya çalışmak her Türk vatandaşı için ödev konumundadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak, geleceğin Türkiye’sini oluşturmak için çok önemlidir.

Dünya’nın herhangi bir ülkesinde çocuklara adanan bir bayram bulunmazken, 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını çocuklara adayan Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara verdiği değeri ve önemi göstermiştir. 19 Mayıs’ı da Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan eden Ulu Önder Atatürk, genç neslin öneminin her zaman hatırlanmasını sağlamıştır.

Atatürk’ün bu millet için, bu ülke için yaptıkları saymakla bitmez. Atatürk’ün değeri anlatmakla da bitmez. Atatürk, tam da şanlı Türk milletinin layık olduğu bir liderdir. Peki biz Atatürk’e layık mıyız? Atamızın yaptığı fedakarlıklar karşısında, onun bıraktığı mirası korumak için gerekeni yapıyor muyuz?

Atatürk’ layık olmak demek, her sabah büstünün önüne geçip and içmek değildir. Her milli bayramda bir dakikalık saygı duruşu değildir. Onu öven, yücelten şiirler yazmak, okumak değildir. Atatürk’e layık olmak demek, onun vizyonunu devam ettirmek demektir. Fikirlerini değerlendirmek, nasihatlerini dinlemek, sözleriyle bizlere aktardığı tecrübesini, milletimizin geleceği için kullanmak demektir. Milletimiz için çalışarak, ülkemizi koruyarak, toplumumuzu ileri medeniyetler seviyesine taşımak, hatta onları geçerek tüm milletlere örnek olmaktır Atatürk’e layık olmak. İşin özü Atatürk’e layık olmak, asıl milletimize layık olmak demektir.

Bize düşen görev, Atamızın gösterdiği doğru yolda, Atamız gibi kendimizi düşünmeden, fedakarlık yaparak, canla başla çalışarak ülkemizi ileriye taşımaktır. Eğer layık olmaksa mesele, Atatürk’ün başlattığı ülküyü tamamlamaya çalışmalı, karanlıklara ışık olmalıyız.

*** Atatürk’e layık olmak konulu kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
unlike
7
clap
4
angry
2
love
1
happy
0
confused
0
sad

3 Yorum

Yorum Yap