Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk Türk Dili ve Edebiyatına Neden Önem Vermiştir?

Atatürk Türk dili ve edebiyatına neden önem vermiştir? Atatürk’ün Türk dili ve edebiyatına olan ilgisi konulu araştırma yazısı.

Atatürk Türk Dili ve Edebiyatına Neden Önem Vermiştir?

Atatürk Türk Dili ve Edebiyatına Neden Önem Vermiştir?

Milletler kendilerine has değerleri ile yaşarlar. Her milletin kendisine vatan edindiği bir toprağı, benimsediği ve değerlerini yansıtan bir bayrağı olduğu gibi bir de ana dili bulunmaktadır. Bir milletin dili, o milletin özünü yansıtmaktadır. “Atatürk Türk dili ve edebiyatına neden önem vermiştir?” sorusunun cevabı da burada saklıdır.

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilanının ardından ülkemizi ve milletimizi ayağa kaldırmak için pek çok yenilik getirmiştir. Bu yeniliklerden birisi de Türkçe harflere geçiştir. Arap harflerinin okuma yazmayı öğrenmeyi zorlaştırdığını vurgulayan Gazi, ayrıca Türk Milleti’nin benliğini de unutturduğunu düşünüyordu. Bu nedenle gerçekleştirdiği harf devrimi ile Türkçe alfabeyi devreye soktu. Alfabe değişiminin ardından kısa süre içerisinde okuma yazma oranı iki katına çıktı.

Atatürk’ün Türk dili ve edebiyatına verdiği önemin nedeni yalnızca cahilliğin yok edilmesi değildi. Milletin okur yazarlık oranını artırmak isteyen Atatürk, aynı zamanda milletin kendi ana diline de yabancılaşmamasını istiyordu. Ana dilini öğrenen milletin tarihi ile bağının daha kuvvetli olacağını düşünen Mustafa Kemal, milletimizin şanlı geçmişinden örnekler alarak geleceğe güvenle bakacağını düşünmüştür.

Atatürk “Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, ananelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” sözü ile Türk dili ve edebiyatının neden önemli olduğunu adeta özetlemiştir.

“Türk demek dil demektir. Milliyetin çok bariz vasıflarından birisi dildir.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yoldan ilerleyerek dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimizi doğru kullanarak sonraki nesillere aktarmamız, aslında doğrudan milletimizi korumamız anlamına gelmektedir.

*** Atatürk Türk Dili ve Edebiyatına Neden Önem Vermiştir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
1
unlike
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap