Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk’ün Akılcılık ve Bilime Verdiği Önem

Atatürk bilime niçin önem vermiştir? Akılcılık ile ilgili düşünceleri nelerdir? Atatürk’ün akılcılık ve bilime verdiği önem konulu araştırma yazısı.

Atatürk'ün Akılcılık ve Bilime Verdiği Önem

Atatürk’ün Akılcılık ve Bilime Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk askeri olarak bir deha olmakla birlikte, aynı zamanda çok büyük bir siyaset adamıydı da. Ulu önderimiz üstün özelliklerini akla ve bilme verdiği öneme borçluydu. Gazi’nin karakterinde bulunan özellikleri geliştirme yoluna giderken insan aklının mükemmelliğine ve bilimin kusursuzluğuna inanmıştır. Atatürk’ün akılcılık ve bilime verdiği önem hemen her hareketine ve tüm kararlarına yansımıştır.

Atatürk, “Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkûmdur.” sözü ile aklın her alanda rehber edinilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyet’ini kuran Mustafa Kemal Atatürk, genç cumhuriyetin temellerini akıl ve bilim üzerine atmıştır. Milletin de akıl ve bilim ile eğitilmesi gerektiğini söyleyen Ulu Önder; “İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur.” demiştir. Yine “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözü de Atatürk’ün ilime ve bilime verdiği önemi göstermektedir.

Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizin yaptığı atılımlarda da aklı ve bilimi ön planda tutan Atatürk, bu sayede ülkemizin büyük atılımlar kaydetmesini sağlamıştır. Bundan sonra da ülkemizin ilerlemesi ancak bilimle olabilecektir. Yine Mustafa Kemal Atatürk bu gerçeğe “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir.” sözüyle vurgu yapmıştır. Bu sözle ülkemizin kurucusu, bizim ve gelecek nesillerin de ülkemizin ilerleyip gelişebilmesi için izlemesi gereken yolu ifade etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının temeli de akla ve bilme dayanmaktadır. Atatürk bütün ilkelerini aklını kullanarak belirlemiş ve inkılaplarını da bilimin gerçekleri ışığında gerçekleştirmiştir. Bizim de onun açtığı yoldan yürümemiz ve ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak için gayret sarf etmemiz gerekmektedir. Tıpkı andımız da yer aldığı gibi; açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümeliyiz.

*** Atatürk’ün Akılcılık ve Bilime Verdiği Önem konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
3
love
3
unlike
1
sad
1
angry
0
happy
0
confused

5 Yorum

Yorum Yap