Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk’ün Milli Eğitime Verdiği Önem, Milli Eğitim Konusundaki Görüşleri

Atatürk’ün milli eğitime verdiği önem, milli eğitim konusundaki görüşleri konulu araştırma yazısı.

Atatürk’ün Milli Eğitime Verdiği Önem, Milli Eğitim Konusundaki Görüşleri

Atatürk’ün Milli Eğitime Verdiği Önem, Milli Eğitim Konusundaki Görüşleri

Mustafa Kemal Atatürk ülkesini ve milletini ilgilendiren her konuda görüşlerini ortaya koymuştur. Bu görüşler çerçevesinde de harekete geçmiş ve toplum yararına uygulamalar geliştirmiştir. Eğitimin milli olması da Atatürk’ün en önemli fikirleri arasında yer almaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonra uygulamaya koyduğu pek çok yenilik, Atatürk’ün milli eğitime verdiği önem konusunda bizlere fikir vermektedir.

Atatürk’ün milli eğitime verdiği önem aslında daha Cumhuriyet ilan edilmeden önce anlaşılmıştı. Çünkü Gazi Mustafa Kemal, 16 Temmuz 1921 günü Ankara’da bir Maarif Kongresi toplamıştır. Kurtuluş Savaşı sürerken dahi Maarif Kongresi (eğitim, bilim, kültür kongresi) toplamak, Atatürk için eğitimin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Zaten bu Maarif Kongresi’nde ilk vurgu yapılan konu da milli eğitimin önemi olmuştur.

“En mühim ve feyizli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin kurtuluşu ancak bu suretle olur.” sözüyle milli eğitimin milletler için kurtuluş demek olduğunu ifade eden Atatürk, milli eğitimi sağlamak için de ömrü boyunca gayret göstermiştir. Bu konuda, önce 3 Mart 1924 tarihinde Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkaran Gazi Mustafa Kemal, bu kanunla birlikte eğitim-öğretim sistemindeki çok başlılığı ortadan kaldırmıştır. Bu sayede tekke ve zaviyelerde verilen eğitim son bulmuş, eğitim-öğretim yalnızca okullarda verilmeye başlanmıştır.

Eğitimde çift başlılığı ortadan kaldıran Atatürk, milli eğitime geçmek için en önemli adımlardan birisinin de Türkçe Alfabe kullanmak olduğunu görmüştür. Bu nedenle 1 Kasım 1928 tarihinde “Yeni Türk harflerinin kabulü ve kullanılması hakkında kanun” yürürlüğe girdi. Bu kanundan sonra Arap Harfleri ile eğitim son buldu ve şu anda kullandığımız alfabeye geçildi. Bu değişimin sonrasında toplumdaki okur-yazar oranı hemen yüzde 10’den yüzde 20’ye yükseldi. Sonrasında kademeli olarak artarak bugün ki yüzde 97’lik seviyeye ulaştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün milli eğitim konusundaki çalışmaları, bu meselenin temelini oluşturmuştur. Bu sayede toplumun büyük kısmı hem eğitim-öğretim sistemine dahi olmuş, hem de milli bir eğitim almıştır. Bu durum tamamen Atatürk’ün milli eğitime verdiği önem sayesinde gerçekleşmiştir.

*** Atatürk’ün Milli Eğitime Verdiği Önem, Milli Eğitim Konusundaki Görüşleri konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap