Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk Cumhuriyeti Niçin Gençlere Emanet Etmiştir?

Atatürk Cumhuriyeti niçin gençlere emanet etmiştir? sorusunu yanıtlayan araştırma yazısı.

Atatürk Cumhuriyeti Niçin Gençlere Emanet Etmiştir?

Atatürk Cumhuriyeti Niçin Gençlere Emanet Etmiştir?

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, özellikle gençliğe ve gençlere çok önem vermiştir. Kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni her fırsatta gençlere armağan eden Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin gençlerin omuzlarında yükseleceğine dikkat çekmiştir. Şüphesiz ki Gazi Mustafa Kemal’in gençlere bu kadar güvenmesinin altında bir neden yatmaktaydı. Peki nedir bu neden? Atatürk cumhuriyeti niçin gençlere emanet etmiştir?

Mustafa Kemal Atatürk, kaleme aldığı Nutuk adlı eserin 607. sayfasında gençlere şu şekilde hitap etmektedir; “Ey Türk gençliği! Birinci ödevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.” Bu seslenişten de görüldüğü üzere Atatürk’ün Türk gençliğinden beklentisi; Türkiye Cumhuriyeti’ni geliştirerek büyütmek ve sonsuza kadar yaşaması için mücadele etmektir. Gazi Mustafa Kemal gençlerin bu uğurda mücadele ederken izlemeleri gereken yolu ve uymaları gereken ilkeleri de belirtmiştir.

Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, inkılapçılık olarak belirlenen Atatürk İlkeleri, gençliğin yoluna ışık tutması anlamında son derece önemlidir. Gençler, bu kavramların içlerini boşaltmadan çok iyi anlamalı ve uygulamalıdır. Ancak bu şekilde Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüme azmi ve kararlılığına sahip olabileceklerdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk gençlere yalnızca ilkeler bildirmemiş, aynı zamanda yeni kurduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’nde onlara onlarca yeni hak sağlamıştır. Bu haklardan yararlanmaları, o hakları kullanmaları ve geliştirmelerini istemiştir. Öncelikle gençlerin çağdaş giyim tarzına ulaşması için kılık kıyafet inkılabı ve şapka inkılabı yapan Mustafa Kemal, çağdaş uygarlıklar ile Türk Milleti’nin giyim şeklinin aynı olmasını istemiştir. Bu durumu sadece giyim ile bırakmayan Atatürk; ölçü ve tartıda yenilik getirerek vatandaşa kolaylık sağlamıştır. En önemlisi de seçme ve seçilme hakkı gibi pek çok ülkede henüz olmayan bir hakkı kendi vatandaşlarına veren Atatürk, milletin kendi kendini yönetmesini sağlamıştır. Geometri kavramları hakkında dahi çalışma gerçekleştiren ve bu kavramların Türkçeleştirilmesini sağlayan Atatürk, bu sayede gençliğin daha kolay öğrenmesini sağlamıştır.

29 Ekim 1933 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet’in ilanının 10. yılı olması nedeniyle bir konuşma yapan Atatürk’ün bu konuşmasına Onuncu Yıl Nutku denmektedir. Atatürk bu konuşmasında gençlerin önemine dikkat çekmiş ve cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini belirtmiştir. Gazi Mustafa Kemal’in 1924 yılında Dumlupınar’da söylediği “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz” sözü dahi, “Atatürk cumhuriyeti niçin gençlere emanet etmiştir?” sorusunun cevabı gibidir.

*** Atatürk Cumhuriyeti Niçin Gençlere Emanet Etmiştir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
angry
2
clap
1
unlike
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

1 Yorum

Yorum Yap