Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Milli Mücadele Hakkında Bilgi

İçinde savaş, azim, fedakarlık, yokluk, fakirlik, düşman, cephe kelimelerinin geçtiği, Milli Mücadele hakkında bilgilendirici metin.

Milli Mücadele Hakkında Bilgi

Milli Mücadele Hakkında Bilgi

Milli mücadele, bir diğer adıyla Kurtuluş Savaşı ülkemizin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesidir. 1919 yılında Osmanlı Devleti’nin de içerisinde bulunduğu İttifak Devletleri 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrıldı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti topraklarını işgal etmeye başladı. Bu duruma tepki gösteren Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde toplanarak Kurtuluş Savaşı’na giriştiler. İşte ülkemizin kurtuluşu bu milli mücadelemiz sayesinde gerçekleşmiştir.

19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk’ün Samsun’a ayak basması ile başlayan milli mücadele topyekun tüm Anadolu’da sürdürülmüştür. Atatürk önderliğinde birlik olan Türk Milleti büyük bir savaşa girişmiştir. Ancak henüz 1. Dünya Savaşı’ndan çıkan Türk Milleti’nin imkanları neredeyse sıfır noktasına kadar gerilemişti. Bu nedenle Kurtuluş Savaşı yokluk ve fakirlik içerisinde sürdürülmüştür.

1. Dünya Savaşı’nda varını yoğunu tüketen, elinde avucunda hiçbir şey bırakmadan devletinin kurtuluşu için veren Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşı başlarken maddi imkanı kalmamıştı. Üstelik milli mücadele tek bir düşmana karşı değil 6-7 farklı devlete karşı pek çok cephede verilmiştir. Bu zorlu şartlara rağmen fedakarlık üstüne fedakarlık yapan bu büyük millet, yarı aç yarı tok şekilde Kurtuluş Savaşı’na koşmuştur. Dünyada görülmemiş bir azim ve irade ile bağımsızlığını kaybetmemek için cepheye koşan milletimiz düşmanı kesin bir yenilgiye uğratmıştır.

Milli mücadelenin yaşandığı bütün cephelerde başarılı olan Türk Milleti, son olarak 1922 yılında Yunanları İzmir’den denize dökmüş ve Anadolu’yu düşmandan temizlemiştir. 11 Ekim 1922’de Mudanya Mütarekesi imzalanarak savaş sona erdirilmiş ve 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile de milli mücadele tamamen başarı ile sonuçlandırılmıştır.

Atalarımızın bizim için çektikleri sıkıntılar ve yaptıkları fedakarlıklar Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlamıştır. Ülkemizin kurtuluşunun milli mücadelemiz sayesinde gerçekleştiğini her Türk Genci bilmeli ve bunu düşünerek yaşamalıdır. Bu aziz vatanın kıymetini bilmeli ve bu uğurda şehit olanları saygıyla anmalıdır.

*** Milli Mücadele konulu bilgilendirici metin içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
love
7
clap
4
unlike
4
angry
2
happy
1
confused
1
sad

51 Yorum

Yorum Yap