Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atom Bombası Olayı İnsanlığa Nasıl Zararlar Vermiştir?

Atom bombası olayı insanlığa nasıl zararlar vermiştir? konulu araştırma yazısı.

Atom Bombası Olayı İnsanlığa Nasıl Zararlar Vermiştir?

Atom Bombası Olayı İnsanlığa Nasıl Zararlar Vermiştir?

Dünyaya barış ve kardeşlik içerisinde yaşamak için gönderilmiş insanoğlu, zamanla bu özelliğini unutmuş ve kavgaya tutuşmuştur. Bir müddet sonra bu kavgalar tehlikeli alet ve silahlarla yapılan savaşlara dönüşmüştür. İnsanoğlunun bugüne kadar bulduğu, ürettiği en tehlikeli ve en öldürücü silah atom bombasıdır. Nükleer silah olarak da adlandırılan bu öldürücü bomba, diğer bombaların aksine atıldığı yerin kilometrelerce ötesini de etkilemektedir. O bölgedeki bütün canlı hayatını tehdit eden atom bombası olayı insanlığa nasıl zararlar vermiştir bir göz atalım…

Nükleer reaksiyon teknolojisinin geliştirilmesi ile bulunan atom bombası ilk kez Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından kullanılmıştır. ABD 2. Dünya Savaşı sırasında 3 gün arayla Japonya’nın iki kentine atom bombası atmıştır. 6 Ağustos’ta Hiroşima’ya, 9 Ağustos 1945 tarihinde de Nagazaki’ye atılan atom bombaları çoğu sivil olmak üzere 132 bin Japon’un ölümüne neden olmuştur. Bu korkunç ölü sayısı dahi “Atom bombası olayı insanlığa nasıl zararlar vermiştir?” sorusunu tam olarak cevaplayamamaktadır.

Atom bombası düştükten sonra etrafa 1 milyon derecelik bir ateş topu yayılmakta ve bu ateş topu ile yakın çevrede hiçbir cisim kalmamaktadır. Yakın çevre ile kastedilen alanın en az 2 kilometre olduğunu da belirtmekte yarar var. Bir diğer ifadeyle, atom bombasının düştüğü noktadan itibaren 20 futbol sahası uzunluğundaki alanda bina, ağaç, dağ, taş her ne varsa yok olmaktadır.

Atom bombası atılan noktanın 5 kilometre yakınında ise canlı hayat sona ermektedir. Bu mesafedeki insanlar ve hayvanlar 1 dakikadan kısa süre içerisinde ölmektedir. Patlamanın etkisiyle atmosfere tonlarca kül ve atom bombasının yapısında yer alan radyoaktif madde yayılmaktadır. Bu kül ve radyoaktif madde 100 kilometre mesafe içerisinde yer alan bütün canlılara ulaşmakta ve onların zehirlenmesine neden olmaktadır.

Atom bombasının atıldığı andaki yıkıcı etkiler böyle olurken, atom bombası olayı insanlığa nasıl zararlar vermiştir konusunda diğer nesilleri de incelemekte yarar vardır. Çünkü atom bombasından etkilenen insanların çocukları engelli ve hasta olarak dünyaya gelmiştir. Atom bombası atılan yerde yıllarca bitki örtüsü dahi yetişmemiştir. Fiziki zararlarının yanında atom bombası, insanlık vicdanında hiç kapanmayacak yaralar açmıştır.

*** Atom Bombası Olayı İnsanlığa Nasıl Zararlar Vermiştir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap